Amazon rozpoczyna masowe zwolnienia

Amazon zwolni ok. 10 tys. pracowników korporacyjnych i technologicznych. Informację tę podały prestiżowe „New York Times”, „Wall Street Journal” i agencja Reutera.

Sean Rayford/ Getty Images

Według doniesień medialnych, te największe w 18-letniej historii firmy zwolnienia zaczną się w tym tygodniu. Pracę ma stracić 10 tys. ludzi, podczas gdy jeszcze 31 grudnia 2021 r. w Amazonie pracowało 1,6 mln osób. Zwolnienia dotkną działy sprzedaży detalicznej, urządzeń (np. działu Alexy) oraz HR-u. Amerykańska spółka zapowiedziała, że w ciągu następnych kilku miesięcy nie będzie zwiększane zatrudnianie wśród pracowników korporacyjnych.

Zwolnienia ograniczą się do Amazona, nie dotyczą AWS.

Informacja ta jest o tyle zaskakująca, że 4 kwartał to okres żniw dla sprzedawców ze względu na kumulację ważnych świąt (w tym Black Friday i Cyber Monday).

Zobacz również:

  • Nowe rozwiązania firmy Amazon mogą sporo namieszać na rynku chipów AI
  • Rekordowy niedobór talentów
  • OVHcloud obniża prognozę wzrostu sprzedaży, powołując się na globalne warunki ekonomiczne

Amazon zanotował rekordowe zyski podczas pandemii i w ciągu dwóch lat podwoił liczbę pracowników. Skąd więc decyzja o tak wielkich zwolnieniach?

Po pierwsze, rozczarowujące są wyniki finansowe za trzeci kwartał br. Wzrost przychodów spowolnił do nieco ponad 7 proc., co było najsłabszym wynikiem od 20 lat, m.in. z powodu nietrafionych inwestycji, inflacji i silnego dolara.

Wyniki te przestraszyły amerykańskich inwestorów i spowodowały spadek akcji o ponad 13 procent. To pierwszy raz, kiedy kapitalizacja rynkowa firmy aktualnie prowadzonej przez Andy Jassego, który przejął stery po Jeffie Bezosie, spadła poniżej 1 biliona dolarów od kwietnia 2020 roku.

Drugą przyczyną mogą być warunki makroekonomiczne: wzbierający kryzys gospodarczy i inflacja (która w USA ostatnio wyhamowała), a zasoby ludzkie są jednym z największych kosztów. Choć liczba pracowników może wydawać się olbrzymia, 10 tys. to wciąż mniej niż 1% zatrudnionych w spółce.

Zwolnienia mają zacząć się jeszcze w tym tygodniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200