Amazon redukuje zatrudnienie w dziale Alexa, aby skupić się na genAI

Dział Alexa firmy Amazon ma przejść kolejną rundę redukcji zatrudnienia, ponieważ firma planuje zaprzestać niektórych inicjatyw na rzecz nowych projektów generatywnej sztucznej inteligencji.

Amazon potwierdził w poniedziałek, że planuje zwolnić kilkuset pracowników w swoim dziale Alexa i skoncentrować się na generatywnej sztucznej inteligencji.

Nacisk firmy na rozwój generatywnych systemów sztucznej inteligencji zaowocował stworzeniem nowych funkcjonalności, takich jak narzędzie wprowadzone we wrześniu w celu generowania ofert dla użytkowników sprzedających przedmioty na platformie e-commerce firmy. Aplikacja jest napędzana przez duży model językowy (LLM), który Amazon rozwijał wewnętrznie, pierwotnie w celu wsparcia inteligentnego asystenta Alexa.

Zobacz również:

  • Nowe rozwiązania firmy Amazon mogą sporo namieszać na rynku chipów AI
  • Microsoft wycofuje asystenta głosowego Cortana z Windows 10/11
  • AI w walce z przestępstwami finansowymi

Jednak w poniedziałkowym oświadczeniu firma poinformowała, że ostatnia runda redukcji zatrudnienia wpłynie na personel pracujący nad działaniami związanymi z Alexą. "Dotyczy to kilkuset ról, co stanowi stosunkowo niewielki procent całkowitej liczby osób w branży urządzeń, które budują wspaniałe doświadczenia dla naszych klientów".

Amazon zauważył, że w domach klientów znajduje się ponad pół miliarda urządzeń Alexa. "Nasze inwestycje w generatywną sztuczną inteligencję przybliżają naszą wizję jeszcze bardziej intuicyjnej, inteligentnej i użytecznej Alexy niż kiedykolwiek wcześniej" – powiedzieli przedstawiciele firmy. "Kontynuując prace nad wynalazkami, modyfikujemy niektóre z naszych wysiłków, aby lepiej dostosować się do naszych priorytetów biznesowych i tego, co wiemy, że ma największe znaczenie dla klientów - co obejmuje maksymalizację naszych zasobów i wysiłków skoncentrowanych na generatywnej sztucznej inteligencji. Te zmiany prowadzą nas do zaprzestania niektórych inicjatyw, co skutkuje eliminacją ról".

Amazon przeprowadził już wiele rund zwolnień w ciągu ostatnich 12 miesięcy i nie jest to pierwszy raz, kiedy zespół urządzeń i usług Amazon, który obejmuje osoby pracujące nad urządzeniami Echo i Alexa firmy, został zredukowany. Pracownicy tego działu byli częścią 18 000 miejsc pracy, które Amazon zlikwidował na początku 2023 roku.

W marcu firma ogłosiła, że zwolni dodatkowe 9 000 pracowników, a cięcia dotkną pracowników AWS, PXT (People Experience and Technology, ramię HR Amazon), reklamy i Twitcha, usługi transmisji na żywo zakupionej przez Amazon w 2014 roku za prawie miliard dolarów.

Artykuł pochodzi z CIO.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200