Amazon przesyła dane na serwery... kurierem

Amazon zaoferował firmom składującym dane w chmurze na jego serwerach nową usługę przesyłania danych. Nie jest ona zbyt zaawansowana technologicznie, bo polega na dostarczeniu nośników pamięci z danymi do serwerowni przez FedEx.

Gdy trzeba przesłać terabajty danych na serwery Amazonu przepustowość Sieci okazuje się niewystarczająca. Nowa usługa pozwala w ogóle ominąć Internet w procesie przesyłania danych. Można nadać nośnik z pamięcią do Amazonu, a pracownicy firmy zadbają, żeby za pomocą bardzo szybkiej wewnętrznej sieci dane trafiły na serwer.

Nowa usługa Amazon Web Services Import/Export pozwala w wygodny sposób ominąć problem transferu dużych ilości danych - migracja liczona w terabajtach może trwać nawet kilka tygodni.

Koszt usługi wynosi 80 dolarów za jeden nośnik plus 2,49 dolara za każdą godzinę wgrywania danych. Nośniki danych są wysyłane do centrów w Seattle, w Virginii i w Dublinie.

Amazon udostępnia kalkulator online, który pomaga klientom obliczyć sens ekonomiczny przesyłania danych kurierem. Wystarczy wpisać ilość terabajtów, liczbę urządzeń, średni rozmiar pliku, adres zwrotny nośników danych. Kalkulator umożliwia porównanie transferu danych przez Internet i przesłania ich kurierem.

Przykładowo: transfer 2 TB danych z jednego nośnika zajmie 26 godzin, co wraz z dostarczeniem kurierem będzie kosztować 144,74 dolarów. Przesłanie takiej samej ilości danych przez Internet będzie kosztować 204,80 dolarów. Kalkulator nie podaje jednak ile czasu to zajmie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200