Amazon pokazał własną platformę AI

Korporacja ogłosiła, że idzie w ślady firmy OpenAI i wprowadza do użytku rodzimą platformę AI, której nadała nazwę Bedrock. To cały pakiet generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji, które będą wspierać firmy korzystające z usług chmury AWS (Amazon Web Services).

Grafika: AWS

Amazon dołącza tym samym do grupy gigantów technologicznych (w tym Microsoft i Google), którzy zaprezentowali już swoje generatywne narzędzia AI. Data premiery platformy Bedrock nie jest przypadkowa - wcześniej dyrektor generalny Amazona napisał w swojej corocznej odezwie adresowanej do akcjonariuszy, że firma będzie w najbliższej przyszłości mocno rozwijać generatywną sztuczną inteligencję oraz technologię LLM (Large Language Model; duże modele językowe).

Bedrock pomoże firmom budować chatboty i wykorzystywać je do generowania biznesowych raportów. Chatbot będzie mógł wykonywać różnego rodzaju zadania zależnie od tego, w oparciu o jaki podstawowy model uczenia maszynowego będzie funkcjonować. A mogą to być w przypadku tego rozwiązania różne modele językowe opracowane zarówno przez Amazon, ja i przez zewnętrzne firmy, takie jak AI21 (model firmy Jurassic-2), Anthropic (model firmy Claude), Stability (model firmy Stable Diffusion). Model firmy Amazon nosi nazwę Titan.

Zobacz również:

  • Klawiatura SwiftKey zintegrowana z Microsoft Copilot
  • Nowe rozwiązania firmy Amazon mogą sporo namieszać na rynku chipów AI
  • Amazon Web Services uruchamia AWS European Sovereign Cloud

I tu ważna uwaga. Bedrock ma jedną istotną przewagę nad rozwiązaniem ChatGPT, które działa wyłącznie w oparciu o jeden model noszący nazwę GPT-4 (który w niedalekiej przyszłości będzie zapewne zastąpiony modelem GPT-5). Jak już wcześniej wspomniano, w przypadku platformy Bedrock użytkownik ma do wybory kilku różnych modeli.

Oznacza to na przykład, że szef działu marketingu będzie mógł użyć określonego rodzaju chabtota do opracowania kampanii reklamowej, która zachęci potencjalnych użytkowników do kupowania jakiegoś nowego produktu. Chatbot zaprojektuje wtedy każdy element kampanii od A do Z, w więc banery, teksty, ulotki czy grafikę, co oczywiście znakomicie obniży koszty takiego przedsięwzięcia.

Dostęp do zestawu generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji Bedrock mają na razie tylko wybrani klienci korporacji. Jednak z czasem platforma zostanie udostępniona szerszej rzeczy biznesowych użytkowników chmury AWS. Mówiąc o sztucznej inteligencji i firmie Amazon, warto wspomnieć o jeszcze jednym. Firma ta udostępniła bowiem ostatnio indywidualnym programistom całkowicie za darmo swojego asystenta kodowania opartego na sztucznej inteligencji. Nosi on nazwę CodeWhisperer i będzie konkurować na rynku np. z podobnym narzędziem opracowanym przez Microsoft, za które trzeba jednak płacić. W przypadku narzędzia CodeWhisperer wystarczy się tylko zarejestrować i od razu można zacząć projektować aplikację.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200