Amazon dostał wreszcie zgodę na wystrzelenie w kosmos internetowych satelitów

Amerykańska korporacja może wreszcie zacząć realizować Project Kuper, po tym gdy FCC (Federal Communications Commission; Federalna Komisja Łączności USA) zaaprobowała jej projekt wystrzelenia na orbitę okołoziemską floty ponad trzech tysięcy telekomunikacyjnych satelitów, które będą świadczyć usługi szerokopasmowego dostępu do internetu.

Grafika: Jack Moreh/freerangestock

Stało się tak pomimo sprzeciwu firmy SpaceX, która argumentowała iż wprowadziłoby to ryzyko kolizji tych satelitów z jej internetowymi obiektami kosmicznymi Starlink. Komisja FCC zatwierdziła inicjatywę Amazona już w 2020 roku, ale po zgłoszeniu szeregu zastrzeżeń przez inne firmy realizujące podobne projekty (w tym przez SpaceX oraz Viasat), zajęła się ponownie tym tematem i tym razem wydała ostateczną decyzję innymi konstelacjami satelitów.

Firma SpaceX wyraziła obawy dotyczące ewentualnej utylizacji satelitów Amazona po wygaśnięciu ich misji oraz braku przejrzystych procedur pozwalających manewrować satelitami, tak aby nie wchodziły w kolizję ze Starlinkami. SpaceX chciał również, aby FCC ograniczyła autoryzację satelitów Amazona tylko do niektórych wcześniej zatwierdzonych modeli, jak również aby zmniejszyła liczbę satelitów do 578, które będą krążyć wokół Ziemi na niskich wysokościach po niegeostacjonarnych orbitach NGSO.

Zobacz również:

  • Instagram i Facebook wezmą wkrótce rozwód
  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną

FCC stanęło po stronie firmy Amazon, po tym gdy przedstawiła ona dodatkowe informacje i wyjaśnienia, które rozwiały obawy wyrażane przez konkurujące z nią na tym polu podmioty. Dotyczyły one takich kwestii jak dodatkowe zabezpieczenia, które ograniczą do minimum możliwość wystąpienia kosmicznyh kolizji, jak również wdrożenia mechanizmów gwarantujących tzw. separację orbitalną. FCC stwierdziła, że przedstawiony przez firmę Amazon plan łagodzenia skutków zanieczyszczenia kosmosu nie budzi zastrzeżeń i jest wystarczający.

Wcześniej, bo w grudniu zeszłego roku, FCC częściowo zatwierdziła propozycję firmy SpaceX dotyczącą wystrzelenia 7500 satelitów Starlink drugiej generacji (Gen2), które będą krążyć wokół Ziemie na wysokościach 525, 530 i 535 kilometrów. Ta aplikacja SpaceX spotkała się również z zastrzeżeniami zgłaszanymi przez wiele podmiotów (takich jak SES Americom, O3b, Viasat, NASA czy National Science Foundation), jednak FCC nie uwzględniła ich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200