Amazon Web Services – poznaj możliwości działania baz danych w chmurze

Materiał promocyjny Amazon Web Services daje ogromne możliwości uruchomienia oraz obsługi baz danych w chmurze. Możliwe jest stworzenie zarządzanych zewnętrznie baz relacyjnych oraz NoSQL. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by skorzystać z oferty na uruchomienie administrowanej przez siebie bazy chmurowej za pośrednictwem usług Amazon EC2 lub Amazon EBS.

Relacyjna baza Amazon RDS

Amazon Relational Database Service (Amazon RDS) jest usługą umożliwiającą szybkie i intuicyjne tworzenie, wykorzystywanie oraz skalowanie relacyjnej bazy danych zlokalizowanej w chmurze. Atutem tego narzędzia są efektywne kosztowo mechanizmy, które wypadają wyjątkowo korzystnie przy obsłudze czasochłonnych zadań związanych z administracyjnym zarządzaniem bazą – tę część bierze na siebie bowiem Amazon. Użytkownik może w pełni skupić się na rozwijaniu swoich aplikacji oraz samego biznesu.

Usługa ta jest kompatybilna z sześcioma różnymi, relacyjnymi bazami danych: Amazon Aurora, Oracle, Microsoft SQL Server, PostgreSQL, MySQL oraz MariaDB. Oznacza to, że jeśli dotychczasowe projekty prowadzone były w oparciu o te rozwiązania to dane mogą zostać błyskawicznie zaimportowane do Amazon RDS. Niewątpliwym atutem jest także, w dużej mierze, zautomatyzowany mechanizm tworzenia kopii zapasowych. Sam użytkownik musi jedynie zdefiniować czas przez jaki przetrzymywane będą backupy, resztą zajmie się Amazon RDS.

Dla kogo zatem przeznaczone jest to narzędzie i gdzie sprawdzi się najlepiej? Amazon RDS polecane jest przede wszystkim użytkownikom, którzy:

 • tworzą aplikacje czy narzędzia wymagające relacyjnych baz danych
 • chcą mieć stały dostęp do silników MySQL, Oracle, SQL Server lub PostgreSQL, ale wolą przekazać trud związany z wykonywaniem czynności administracyjnych do AWS
 • pragną skorzystać z funkcjonalności Multi-AZ (obecnie dostępne dla MySQL, Oracle, PostgreSQL i Amazon Aurora) oraz Read Replica (obecnie dostępne dla MySQL, PostgreSQL oraz Amazon Aurora)
 • chcą płacić jedynie za te zasoby, które realnie wykorzystują

Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę Amazon Web Services poświęconą Amazon RDS.

Amazon DynamoDB - sprawdzone narzędzie NoSQL

Amazon DynamoDB to idealne rozwiązanie dla aplikacji wymagających bardzo małych opóźnień oraz niezawodności. Narzędzie to stworzono do superwydajnych zastosowań. Jest ono ponadto niezwykle proste w konfiguracji, efektywne kosztowo oraz, co jest normą wśród usług AWS, w pełni skalowalne.

Użytkownik może rozpocząć korzystanie z niego wykorzystując jedynie minimalne zasoby, późniejsze ich zwiększenie może odbywać się dosłownie w czasie rzeczywistym w zależności od rosnących wymagań tworzonych aplikacji. Warto także wspomnieć, że DynamoDB posiada wbudowane mechanizmy umożliwiające partycjonowanie danych na różnych serwerach po to, by możliwe stało się obsłużenie nawet tych najbardziej wymagających zapytań. Podkreślmy również, że Amazon DynamoDB stworzono w taki sposób, by możliwe było tworzenie baz dokumentowych oraz klucz-wartość. Amazon DynamoDB sprawdzi się w stu procentach użytkownikom, którzy:

 • tworzą wymagające aplikacje wymagające niskich opóźnień w zapisywaniu oraz odczytywaniu danych
 • wymagają możliwości praktycznie nieograniczonego skalowania
 • w uzyskiwaniu dostępu do danych korzystają głównie z mechanizmu klucz-wartość
 • chcą przekazać trud administracji bazą danych do AWS

Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę Amazon Web Services poświęconą Amazon DynamoDB.

Wydajna hurtowania do uniwersalnych zastosowań

A propos baz danych, należy wspomnieć także o narzędziu umożliwiającym tworzenie hurtowni danych w ramach AWS. Amazon Redshift, bo o nim mowa, może być skalowany do kilku petabajtów i współpracuje z wieloma dostępnymi aplikacjami klasy BI. Finansowa bariera wejścia niezbędna do przejścia, by móc skorzystać z tej usługi jest praktycznie żadna, bowiem zaczyna się już od 0,25$ za godzinę.

Amazon Redshift charakteryzuje się bardzo dobrą wydajnością głównie dzięki zastosowaniu kolumnowego zarządzania bazą danych w celu zwiększenia liczby operacji wejścia/wyjścia. Nie bez znaczenia jest także równoległe przetwarzanie zapytań w ramach wielu węzłów.

Redshift korzysta ze standardowych sterowników PostgreSQL JDBC oraz ODBC umożliwiając użytkownikowi korzystanie z wielu popularnych klientów SQL. Możliwa jest także integracja z innymi narzędziami dostępnymi w ramach Amazon Web Services: Amazon S3, Amazon DynamoDB, Amazon Elastic MapReduce czy Amazon Kinesis.

Standardem jest oczywiście w pełni zautomatyzowany proces administrowania hurtownią danych oraz mechanizm tworzenia kopii zapasowych. Przywracanie po awarii odbywa się natomiast w tle, umożliwiając użytkownikowi wykonanie pierwszych zapytań już po kilku minutach od rozpoczęcia procesu odzyskiwania.

Warto także dodać, że wszystkie dane są zabezpieczone zgodnie z wszelkimi, najwyższymi standardami z wykorzystaniem wspomaganego sprzętowo szyfrowania AES-256 oraz SSL.

Amazon RedShift rekomendowane jest dla użytkowników:

 • przetwarzających ogromne ilości danych
 • tworzących systemy raportowania lub systemy analityczne
 • posiadających ogromne zbiory ustrukturyzowanych danych, które mają być przetwarzane przy pomocy zapytań SQL
 • chcą przekazać trud administracji bazą danych do Amazon Web Services

Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę Amazon Web Services poświęconą Amazon Redshift.

ElastiCache – pamięć podręczna w chmurze

ElastiCache jest usługą umożliwiającą użytkownikowi szybkie uruchomienie oraz łatwe wykorzystywanie w pełni skalowalnej pamięci podręcznej. Co za tym idzie, sprawia, że działanie aplikacji webowych może być szybsze i bardziej wydajne poprzez wykorzystanie szybkiej pamięci podręcznej dostępnej w każdym momencie. ElastiCache wykorzystuje dwa open-sourcowe silniki: Memcached (dzięki zgodności protokołów użytkownik może nadal korzystać z tych samych narzędzi jak w przypadku Memchached) oraz Redis.

Warto wspomnieć, że narzędzie to automatycznie wykrywa i zastępuje uszkodzone węzły zapewniając, że cały system działa wydajnie oraz nie dochodzi do zmniejszenia wydajności stron WWW czy samych aplikacji.

Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę Amazon Web Services poświęconą ElastiCache.

Własna baza na Amazon EC2

Deweloperzy mogą także uruchamiać relacyjne bazy danych dzięki usłudze Amazon EC2. Instancja EC2 może zostać wykorzystana do uruchomienia bazy, dane natomiast mogą być przetrzymywane w ramach wolumenu Amazon EBS (rozwiązanie stworzone specjalnie pod obsługę transakcyjnego przetwarzania danych). Dzięki takiemu rozwiązaniu pod kontrolą dewelopera pozostaje zarządzanie bazą danych, natomiast wszystkie sprawy związane z przygotowanie i konfiguracją serwerową pozostają po stronie Amazon Web Services.

Taki mechanizm działania polecany jest, przede wszystkim, użytkownikom:

 • chcą w pełni kontrolować bazę danych pod względem administracyjnym
 • cenią sobie możliwość wyboru z wielu silników bazodanowych

Dowiedz się więcej o Amazon Machine Image (AMI) na oficjalnej stronie.

W kolejnych artykułach publikowanych na serwisie Computerworld omówimy kolejne usługi oraz narzędzia dostępne w ramach Amazon Web Services.

Już teraz jednak, istnieje możliwość stworzenia bezpłatnego konta na aws.amazon.com:

Amazon Web Services – poznaj możliwości działania baz danych w chmurze