Amazon, Microsoft i Google zamierzają zamknąć swoje fabryki w Chinach

Jak donosi japoński serwis Nikkei Asian Review, wiele amerykańskich koncernów IT (w tym Google, Amazon, Microsoft, Dell i HP) przystąpiły do opracowania planów przewidujących, że znakomita większość ich zakładów zlokalizowanych w Chinach zostanie przeniesiona do innych krajów.

Trzy pierwsze firmy (Google, Amazon i Microsoft) produkują obecnie w Chinach konsole do gier, czytniki elektroniczne i inteligentne głośniki. Jeśli chodzi o firmy Dell i HP, to chodzi głównie o notebooki. Nikkei Asian Review informuje, że Apple chce też ograniczyć do minimum swoje zakłady funkcjonujące w Chinach, obawiając się perturbacji związanych z zaostrzająca się wojną handlowo między USA i Państwem Środka.

Amazon zamierza przenieść z Chin do Wietnamu zakłady produkujące e-czytniki i inteligentne głośniki Smart, a Microsoft informuje, że konsole gier Xbox i głośniki Cortana będą produkowane w Tajlandii i Indonezji. Jeśli chodzi o Google, to inteligentne głośniki Google Home będą na pewno produkowane w innym niż Chiny kraju, nie wiadomo jednak na razie gdzie.

Zobacz również:

  • Ekosystem partnerski IBM - recepta na skuteczność rynkową
  • Kaspersky Lab z zakazem sprzedaży swoich produktów w USA
  • Tak chińskie firmy produkujące chipy radzą sobie z amerykańskimi sankcjami

Firmy Dell i HP wyprodukowały w zeszłym roku pond 70 mln notebooków i większość z nich zeszła z taśm znajdujących się w Chinach. Można sobie tylko wyobrazić jak dotkliwie odczują ten fakt Chiny, gdy produkujące je fabryki zostaną nagle przeniesione do innego, najczęściej azjatyckiego kraju. Nieoficjalnie wiadomo, że w grę wchodzą najczęściej dwa kraje: Tajlandia i Tajwan. I to właśnie gospodarki tych dwóch krajów – jak również w mniejszym stopniu Wietnamu i Filipin - skorzystają najbardziej z wojny handlowej, jaką toczą obecnie ze sobą USA i Chiny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200