Alternatywa w open source

Rząd Izraelski, jako kolejny na świecie, podjął decyzję o szerszym wykorzystaniu rozwiązań open source w administracji. Izrael prawdopodobnie nie będzie już kupować oprogramowania Microsoftu.

Według rzecznika izraelskiego ministerstwa finansów, które nadzoruje rządowe zakupy IT, biurowe oprogramowanie Microsoftu będzie użytkowane w ramach trwających umów jeszcze przez pewien czas, ale nie przewiduje się zakupu jego nowych wersji. Decyzja podyktowana jest wyłącznie czynnikami ekonomicznymi. Jedną z przyczyn jest brak możliwości zakupu wybranych aplikacji z pakietu MS Office.

Tymczasem administracja izraelska zamierza nawiązać bliższą współpracę z dostawcami alternatywnego oprogramowania, m.in. firmą Sun Microsystems. Prowadzone są już pracę nad rozwojem pakietu OpenOffice w wersji hebrajskiej. W ostatnim okresie w Izraelu zauważalnie wzrosło zainteresowanie Linuksem w sektorze publicznym.

Zobacz również:

  • 12 darmowych narzędzi do projektowania, tworzenia i testowania interfejsów API
  • Jak używać Rusta z Pythonem, a Pythona z Rustem

Największe sukcesy w administracji „obóz linuksowy” święci w Niemczech, Francji, a ostatnio także Chinach. W Polsce jak dotychczas dominującą pozycję w tym sektorze ma Microsoft, z którym coraz aktywniej starają się konkurować IBM, Sun Microsystems czy Novell.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200