Alternatywa mainframe'owa NEC i HP

NEC i Hewlett-Packard podjęły współpracę mającą na celu stworzenie alternatywy dla systemów typu mainframe używanych do obsługi najważniejszych aplikacji w dużych korporacjach.

NEC i Hewlett-Packard podjęły współpracę mającą na celu stworzenie alternatywy dla systemów typu mainframe używanych do obsługi najważniejszych aplikacji w dużych korporacjach.

Obie firmy chcą wspólnie dostarczać działające w trybie 24 godz. x 365 dni systemy dużej skali, opierając się przede wszystkim na serwerach uniksowych HP i wykorzystując do budowy infrastruktury produkty innych dostawców, np. rutery Cisco. Planuje się też systemy działające na innych niż Unix platformach. W warstwie sprzętowej mają być użyte procesory Intela i NECa.

Zobacz również:

  • Stacje dokujące do laptopów biznesowych - USB C vs Thunderbolt
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?
  • IBM chroni swoje systemy mainframe przez atakami wykorzystującymi komputery kwantowe

Dodatkowo obie firmy stworzą nowy produkt, oparty na sprzęcie serwerowym HP i technologii OpenDiosa firmy NEC, do obsługi wymagających aplikacji na serwerach niemainframe'owych. Partnerzy chcą oferować ten produkt jeszcze w tym roku. Współpraca zakłada tez wykorzystanie rozwiązań HP: Utility Data Center, przeznaczonego do automatyzacji i zarządzania centrami danych, i systemu Integrated Service Management (ISM).

Alians NEC i HP, polegający na wzajemnej sprzedaży swoich produktów, trwa od 1995 r. Celem współpracy jest w ciągu najbliższych trzech lat zbudowanie wspomnianych systemów typu mission-critical dla 100 światowych korporacji. Na początku ma to objąć rozwiązania dla amerykańskich i japońskich klientów z sektorów finansowego, telekomunikacji i przemysłu.

Partnerzy biznesowi twierdzą, że wśród firm wykorzystujących systemy typu mainframe potrzeba przejścia na platformy otwarte gwałtownie wzrasta. NEC i HP chcą być liderami na tym nowym rynku. NEC jako udział do współpracy wnosi swoje doświadczenie zarówno w systemach mainframe, jak i typu open. HP jest postrzegany przez partnera jako lider w "erze post-mainframe'owej", dzięki pozycji na rynku rozwiązań uniksowych. Łącząc siły obie firmy rzucają wyzwanie liderowi rozwiązań mainframe'owych - IBM.

W Japonii HP i NEC wspólpracowały m.in. nad integrowaniem systemu dla Sumitomo Mitsui Banking, powstałego po fuzji dwóch banków. Tworzą także system dla NTT DoCoMo, powstający z myślą o następnej generacji bezprzewodowych usług internetowych i-mode (odnoszący sukcesy odpowiednik WAP) i wykorzystujący 500 serwerów HP do obsługi 50 tys. wiadomości e-mail w ciągu 1 sekundy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200