Alpha dla Intela

Intel kupi za 700 mln USD część Digital Equipment, zajmującą się produkcją procesorów.

Intel kupi za 700 mln USD część Digital Equipment, zajmującą się produkcją procesorów.

Zgodnie z umową, Digital Equipment Corporation (DEC) zatrzyma zespół projektowy, zajmujący się procesorem Alpha. Dzięki temu firma nadal będzie miała wpływ na dalszy rozwój procesora, a pozbędzie się kosztownego w utrzymaniu działu zajmującego się produkcją. Zdaniem przedstawicieli firmy, oszczędności z tego tytułu wyniosą dziesiątki mln USD rocznie. Porozumienie to kończy spory między obiema firmami, dotyczące wykorzystania 10 patentów Digitala w procesorach z linii Pentium. Obaj producenci zgodzili się wymieniać między sobą patenty, jak również wspólnie tworzyć systemy komputerowe, oparte na najnowszym 64-bitowym procesorze Intela - Merced.

Zdaniem specjalistów, jest to pierwszy krok Digitala w kierunku całkowitego odejścia od produkcji procesorów Alpha we własnym zakresie. Umowa ta spowoduje, że Digital bardziej skoncentruje się na usługach i serwisie oraz ofercie systemów dla firm zajmujących się działalnością gospodarczą za pośrednictwem Internetu. Zwiększy się także jego zaangażowanie w produkcję systemów dla Windows NT. Obserwatorzy rynku zastanawiają się również jak długo na stanowisku dyrektora wykonawczego pozostanie Robert Palmer, który był jednym z głównych pomysłodawców i projektantów procesora Alpha.

Klienci Digital Equipment nie powinni w najbliższym czasie odczuć zmian związanych z zawarciem porozumienia z Intelem. Firma nadal będzie oferowała produkty na bazie architektury Alpha i Pentium. Z punktu widzenia drugiego producenta, największe korzyści przyniesie przejęcie fabryki Digitala, za mniej niż kosztowałoby wybudowanie nowej, oraz zakończenie procesu, który mógłby się ciągnąć latami, a nawet opóźnić wprowadzenie na rynek Merceda.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200