Allied Security Trust ochroni przed pozwami patenowymi

Największe światowe koncerny branży IT zamierzają stworzyć organizację, która ma chronić je przed działaniami firm zarabiających na skupowanych prawach licencyjnych. W inicjatywie znanej pod nazwą Allied Security Trust mają uczestniczyć m.in. Google, Cisco, Hewlett-Packard, Ericsson i Verizon Communications.

W Stanach Zjednoczonych dopuszczalne jest patentowanie wynalazków informatycznych. Przybywa więc firm (zwanych trollami patentowymi), zajmujących się skupowaniem praw patentowych i czerpaniem korzyści finansowych wynikających z posiadanych praw licencyjnych. Coraz częściej ofiarami takich działań padają największe koncerny informatyczne. Organizacja Allied Security Trust (AST) ma zapewnić swego rodzaju ochronę przed "komercyjnymi pozwami" o naruszenie praw patentowych.

Jak informuje Wall Street Journal, AST będzie miała za zadanie skupować prawa patentowe do najważniejszych z punktu widzenia jej członków, rozwiązań informatycznych, zanim zostaną one przejęte przez firmy specjalizujące się w wymuszaniu opłat licencyjnych. Według nieoficjalnych informacji każda firma, która zechce przystąpić do organizacji będzie musiała m.in. uiścić jednorazową opłatę w wysokości 250 tys. USD i złożyć w depozycie ok. 5 mln USD. Środki te mają być przeznaczone właśnie na zakup praw intelektualnych. Co ciekawe firmy należące do nowej organizacji nie będą stawać się właścicielami poszczególnych patentów. AST będzie jedynie przydzielać im niewyłącznie prawo do wykorzystywania chronionych rozwiązań. Dalsze odsprzedawanie patentów będzie najprawdopodobniej możliwe tylko w sytuacji, kiedy firmy należące do organizacji zapewnią sobie niewyłącznie i nieograniczone czasowo prawa licencyjne. Sprzedaż praw patentowych będzie najpewniej realizowana z zerową marżą.

Zobacz również:

Nie jest jasne w jaki sposób organizacja Allied Security Trust zamierza rozliczać się z posiadanych praw patentowych wobec firm zewnętrznych, tak aby uniknąć oskarżeń o naruszanie prawa antymonopolowego. Warto dodać, że kilka lat temu powstała podobna organizacja - Intellectual Ventures. Jednak w odróżnieniu od Allied Security Trust zajmuje się ona skupowaniem praw patentowych w celach czysto komercyjnych. Do Intellectual Ventures należą obecnie m.in. Intel, Nokia i Apple.

Więcej na temat patentowania rozwiązań IT:

OPA będzie czuwać nad patentami WiMAX

Patentowa wojna Asusa i IBM-a

Microsoft ma zapłacić 367 mln USD odszkodowania

Związki zawodowe nie chcą złagodzenia prawa patentowego w USA


TOP 200