Alibaba wprowadza model open-source sztucznej inteligencji

Amerykańsko-chińska rywalizacja nabiera rumieńców. W tydzień po premierze LLM Llama2 Mety, chiński gigant Alibaba udostępnił swój otwartoźródłowy model AI

Getty Images

W czwartek 3 sieprnia gigant technologiczny Alibaba Group udostępnił dwa modele sztucznej inteligencji o otwartym kodzie źródłowym. Zostało to zinterpretowane jako rzucenie rękawicy Mecie.

Firma poinformowała w komunikacie prasowym, że udostępniła dwa duże modele językowe (LLM), rodzaj modelu sztucznej inteligencji, o nazwach Qwen-7B i Qwen-7B-Chat. Każdy model ma 7 miliardów parametrów, co jest często używane do pomiaru siły. To pierwszy raz, kiedy duża chińska firma technologiczna udostępniła swoje LLM na zasadach open source.

Zobacz również:

  • Nowe możliwości z AI od Snowflake i NVIDIA
  • Alibaba udostępnia publicznie model sztucznej inteligencji Tongyi Qianwen
  • Ofensywa chińskich modeli językowych LLM

W zeszłym miesiącu Meta zaprezentowała podobny model open source o nazwie Llama 2, który wzbudził szerokie zainteresowanie. Niektórzy analitycy twierdzą, że modele open source mogą odciąć się od obecnej dominacji rynkowej OpenAI, twórcy ChatGPT, i Google, którego modele AI pobierają od użytkowników drogie opłaty.

Wcześniej, w kwietniu Alibaba Cloud pokazała swój LLM o nazwie Tongyi Qianwen, który jest dostępny w wielu wersjach o różnej liczbie parametrów. Teraz Alibaba poinformowała, że Qwen-7B i Qwen-7B-Chat to dwie małe wersje Tongyi Qiawen, których celem jest pomoc małym i średnim firmom w rozpoczęciu korzystania ze sztucznej inteligencji.

Model Tongyi Qianwen ma wersje z większą liczbą parametrów, które nie zostały udostępnione, jednak Alibaba nie ujawniła, ile parametrów zawiera jego największy model. Dla porównania, największa wersja Meta's Llama 2 ma 70 miliardów parametrów.

„Kod, wagi modeli i dokumentacja obu modeli będą swobodnie dostępne dla naukowców, badaczy i instytucji komercyjnych na całym świecie”, czytamy w komunikacie Alibaba Cloud.

Jednak firmy z ponad 100 milionami aktywnych użytkowników miesięcznie będą musiały ubiegać się o licencję od Alibaba przed użyciem obu modeli.

Również wspomiany LLM Llama 2 rymaga licencji od użytkowników posiadających ponad 700 milionów użytkowników.

Rząd w Pekinie zachęca chińskie firmy do szybkiego opracowywania własnych i "kontrolowanych" modeli sztucznej inteligencji, które mogą konkurować z modelami opracowanymi przez firmy amerykańskie. Oprócz Alibaby, giganci technologiczni Państwa Środka np. Tencent i Huawei w ostatnich miesiącach agresywnie rozwijali własne modele sztucznej inteligencji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200