Alibaba udostępnia publicznie model sztucznej inteligencji Tongyi Qianwen

Alibaba poinformowała w środę, że udostępni publicznie swój model LLM Tongyi Qianwen. Uzyskała zgodę chińskich organów regulacyjnych na jego masową sprzedaż.

Foto: Flickr

Rozwinięte gospodarki z całego świata włączyły się do wyścigu w rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Szczególnie uwagę świata przyciąga odbierana jako pełna wrogości rywalizacja technologiczna między Chinami a USA. Nie dziwi więc, że władze w Chinach przyspieszyły ostatnio wysiłki na rzecz wspierania firm rozwijających sztuczną inteligencję. Mówi się już o ponad 130 chińskich LLMs. Właśnie dział Alibaba Cloud Intelligence ujawnił w poście na firmowym koncie w WeChat, że organizacje - w tym OPPO, Taobao, DingTalk i Zhejiang University, zawarły umowy o współpracy w celu szkolenia własnych dużych modeli językowych lub opracowania aplikacji modeli językowych opartych na Tongyi Qianwen. To LLM stworzony przez Alibabę. W poście stwierdzono również, że w niedalekiej przyszłości wersja open source dużego modelu językowego zostanie udostępniona do bezpłatnego użytku komercyjnego dla wszystkich. Z początkiem tego tygodnia szef działu cloudAlibaba, były dyrektor generalny grupy Daniel Zhang, ustąpił ze stanowiska. Zastąpił go nowo mianowany dyrektor generalny Alibaba Group, Eddie Wu. W wewnętrznym liście do pracowników Alibaba we wtorek, Wu napisał, że sztuczna inteligencja będzie w centrum przyszłej strategii Alibaba Group. Według niego, AI nakreśli rozwój wszystkich sektorów gospodarki. „Jeśli nie nadążymy za zmianami w erze sztucznej inteligencji, zostaniemy wyparci”, napisał.

Alibaba po raz pierwszy zaprezentowała Tongyi Qianwen w kwietniu, mówiąc wówczas, że duży model językowy AI, który jest podobny do ChatGPT, zostanie zintegrowany ze wszystkimi aplikacjami biznesowymi. Model obsługuje języki angielski i chiński.

Zobacz również:

  • Alibaba prezentuje rywala dla ChatGPT
  • Generatywna AI zmienia handel i usługi
  • Alibaba wprowadza model open-source sztucznej inteligencji

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200