Algorytm VITAL w zarządzie spółki Deep Knowledge Venturs

Pochodząca z Hong Kongu firma o nazwie Deep Knowledge Ventures zaskoczyła świat ogłoszeniem, że nowym członkiem rady nadzorczej może zostać komputer. Algorytm o nazwie Vital miałby mieć takie same prawa, jak prawdziwy człowiek i podejmować decyzje dotyczące przyszłych inwestycji.

Deep Knowledge Ventures to spółka venture capital mieszcząca się w Hong Hongu, która zdobyła sporo medialnej uwagi po opublikowaniu bardzo nietypowego ogłoszenia. Wynika z niego, że opracowany przez firmę algorytm o nazwie Vital został nominowany do objęcia miejsca w zarządzie spółki, co miałoby zapewnić mu taką samą pozycję, jak żywym członkom zarządu.

Algorytm Vital, wedle jego twórców, to bardzo zaawansowany algorytm służący do analityki trendów finansowych w bazach danych firm, które zajmują się nauką. Za pomocą analizy najróżniejszych danych ma on przewidzieć, które z obserwowanych inwestycji okażą się udane.

Zobacz również:

  • Informatycy z Polski nagrodzeni za rozwiązanie problemu logiki algorytmów
  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania
  • Microsoft zaprezentuje najnowsze osiągnięcia AI na konferencji Nvidia GTC
Algorytm VITAL w zarządzie spółki Deep Knowledge Venturs

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu przez programistów w tym algorytmie technik uczenia maszynowego, które jest połączeniem takich dziedzin jak informatyka, robotyka i statystyka. Vital po objęciu miejsca w zarządzie spółki miałby automatycznie podejmować decyzje na temat przyszłych inwestycji firmy, a nie tylko pomagać w tym procesie pracownikom. Algorytm ma sam przedstawiać swoje analizy na posiedzeniach zarządu.

O sprawie poinformował portal io9.com, a autor artykułu słusznie zastanawia się, czy ogłoszenie Deep Knowledge Ventures o nominowaniu algorytmu Vital do zarządu nie jest jedynie próbą zdobycia uwagi mediów i zrobienia szumu dookoła firmy. To, że firma sama korzysta ze swoich rozwiązań i powierza im istotne decyzje biznesowe wydaje się też całkiem niezłą reklamą oferowanych produktów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200