Aleksander Bentkowski nowym prezesem ARiMR

Andrzej Śmietanko zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jego zdaniem umowa na wykonanie systemu IACS zawarta została z Hewlett-Packard na szkodę Skarbu Państwa.

Na piątkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Rolnictwa Andrzej Śmietanko poinformował o złożeniu rezygnacji z funkcji prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jego miejsce zajął Aleksander Bentkowski, poseł PSL i sędzia Trybunału Stanu.

Swoją rezygnację A. Śmietanko uargumentował potrzebą wynegocjowania korzystniejszej umowy z Hewlett-Packard na budowę systemu obsługującego dopłaty bezpośrednie dla rolnictwa. Jego zdaniem dotychczasowa umowa z HP została zawarta ze szkodą dla Skarbu Państwa.

Zobacz również:

  • Jak przyspieszyć służbowe smartfony z Androidem?

"Kontrakt z Hewlett-Packard na wykonanie Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS) zawierał klauzulę poufności, która nie pozwalała Agencji bez zgody spółki ujawniać informacji o tworzonym systemie. Kontrakt został przygotowany i zaakceptowany przez HP. Ponadto na dzień dzisiejszy koszt wykonania systemu zamknął się sumą 300 mln euro, a nie 67 mln euro, o których była mowa w kontrakcie", powiedział na konferencji Andrzej Śmietanko.

Jarosław Kalinowski, wicepremier i minister rolnictwa powiedział, że sytuacja jest napięta i sprawę trzeba jak najszybciej wyjaśnić, by nie ugrzęzła w sądach. Brak systemu IACS na czas, czyli do końca 2002 roku oznaczać będzie brak unijnych dopłat dla polskich rolników.

Nowy prezes Agencji ma za tydzień podjąć decyzję o ewentualnej renegocjacji umowy z Hewlett-Packard. W tym czasie Aleksander Bentkowski zapozna się z raportami UOP-u, NIK-u i Prokuratury.

W związku z relacjami po piątkowej konferencji prasowej, Hewlett-Packard Polska przekazała do ARiMR pisemną deklarację gotowości podjęcia renegocjacji umowy ARiMR-HP z dnia 28 czerwca 2001 roku na budowę systemu oraz podjęcia rozmów w sprawie umowy na utrzymanie systemu, która została zawarta 18 października 2001.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200