Alcatel i Lucent łączą się

Alcatel i Lucent poinformowały o osiągnięciu ostatecznego porozumienia w sprawie fuzji. Biorąc pod uwagę wielkość obrotów obu firm (25 mld USD w 2005 r.), na rynku pojawi się wkrótce prawdziwy gigant telekomunikacyjny.

Informacja została podana tydzień po tym gdy firmy ujawniły, że prowadzą rozmowy dotyczące połączenia. Analitycy spekulują, że Alcatel i Lucent zdecydowały się na fuzję na skutek rosnącej presji ze strony chińskich producentów, takich jak Huawei Technologies i ZTE Corp.

Alcatel sprzedał w 2005 r. połowę swoich produktów w Europie, podczas gdy Lucent dominował na rynku amerykańskim. Po fuzji nowa firma ma opanować 35% rynku w Europie, 34% w USA i 31% w pozostałych regionach świata. Obie firmy zatrudniają obecnie 88 tys. pracowników. W wyniku połączenia prawdopodobnie 10% z nich straci pracę.

Po fuzji udziałowcy Alcatela będą posiadać 60% akcji nowej firmy, a Lucenta pozostałe 40%. Siedziba nowej firmy będzie się znajdować w Paryżu, na jej czele stanie Patricia F. Russo z koncernu Lucent. W skład rady dyrektorów wejdą: Russo, Serge Tchuruk (Alcatel), pięć kolejnych osób z każdej firmy i dwóch niezależnych dyrektorów z Europy.

Fuzja musi jeszcze zostać zaakceptowana przez udziałowców obu firm i urząd antymonopolowy. Oczekuje się, że umowa zostanie sfinalizowana w ciągu 6 do 12 miesięcy.

Drugie podejście

Lucent i Alcatel były już o krok od fuzji pięć lat temu. Alcatel miał wtedy kupić Agere Systems - zatrudniający 6 tys. osób oddział Lucenta specjalizujący się w optoelektronice. Rozmowy przerodziły się w negocjacje dotyczące pełnego połączenia przedsiębiorstw. Były one na tyle zaawansowane, że transakcja wydawała się przesądzona. Ostatecznie rozmowy zakończyły się fiaskiem. Przyczyną miał być m.in. brak porozumienia co do obsadzenia kluczowych stanowisk. Kwestią sporną okazały się zapewne także inne warunki transakcji. Trzeba bowiem pamiętać, że lata 2000/2001 były bardzo trudne dla dostawców rozwiązań telekomunikacyjnych. Koncerny odwołały fuzję, a sam dział Agere Systems za 2,75 mld USD trafił nie do Alcatela, lecz do japońskiej firmy Furukawa Electric.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200