Alcatel-Lucent: szybszy VDSL2 na istniejących kablach miedzianych

Alcatel-Lucent zaprezentował rozwiązanie "Zero Touch Vectoring", które pozwala operatorom telekomunikacyjnym zwiększyć szybkość transmisji szerokopasmowej za pomocą technologii VDSL2 Vectoring, bez konieczności modernizowania sprzętu u każdego klienta korzystającego z takiej usługi.

Firma stosuje w rozwiązaniu "Zero Touch Vectoring" specjalne systemy przetwarzania sygnałów, dzięki którym zainstalowane już modemy VDSL2 obsługują technologię VDSL2 Vectoring i mogą pracować szybciej. Funkcjonalność ta eliminuje konieczność aktualizacji oprogramowania we wszystkich modemach w sieci, jak to było konieczne do tej pory.

Technologia VDSL2 Vectoring wykorzystuje istniejące linie miedziane jako łącza szerokopasmowe na ostatnim odcinku sieci, zapewniając klientom alternatywę dla instalowanych na dużą skalę linii światłowodowych. Rozwiązanie takie eliminuje przesłuchy pomiędzy liniami VDSL2 w wiązce kablowej, co pozwala uzyskać szybkość 100 Mb/s.

Zobacz również:

  • FCC na nowo definiuje znaczenie słowa “broadband”

Oprócz technologii Zero Touch Vectoring Alcatel-Lucent opracował też techniki umożliwiające obsługę do 384 linii w pojedynczym systemie z funkcjonalnością VDSL2 Vectoring, jak również wzbogacił system Motive Network Analyzer o nowe mechanizmy rozwiązywania problemów.

Dave Geary (prezes działu sieci przewodowych w Alcatel-Lucent) powiedział, że testy przeprowadzone z czołowymi operatorami wykazały, że technologia VDSL2 Vectoring jest w stanie faktycznie zapewnić obiecywane prędkości transmisji. Poinformował też, że firma rozpoczyna wdrożenia technologii na dużą skalę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200