Album rodzinny

Kolorowe drukarki atramentowe umożliwiają drukowanie obrazów z jakością dostępną dotychczas tylko przy zastosowaniu tradycyjnej metody fotograficznej. Przetestowano 12 kolorowych drukarek atramentowych, aby odpowiedzieć na pytanie: jaka jest najlepsza do drukowania zdjęć w warunkach domowych?

Kolorowe drukarki atramentowe umożliwiają drukowanie obrazów z jakością dostępną dotychczas tylko przy zastosowaniu tradycyjnej metody fotograficznej. Przetestowano 12 kolorowych drukarek atramentowych, aby odpowiedzieć na pytanie: jaka jest najlepsza do drukowania zdjęć w warunkach domowych?

Drukarki kolorowe, początkowo wykorzystywane prawie wyłącznie przy przygotowywaniu dokumentów czy wykresów, dzisiaj pozwalają osiągnąć jakość wydruku porównywalną z kolorowymi zdjęciami. Stosowane w poszczególnych modelach drukarek barwniki, oprogramowanie korygujące ziarnistość obrazu, konstrukcja głowic drukujących decydują o tym, w jakim stopniu wydruk będzie zbliżony jakością do tradycyjnego zdjęcia.

W porównaniu, polegającym m.in. na ocenie jakości druku zdjęć cyfrowych, testowano dwanaście atramentowych, popularnych drukarek A4 przeznaczonych na rynek SOHO (Small Office, Home Office). Najwyżej oceniono drukarkę HP DeskJet 710C. Zadecydowała o tym dobra jakość druku, szybka praca, zlokalizowane oprogramowanie i zastosowanie najnowszych technologii drukowania w kolorze. Lepszą jakość wydruków zdjęć fotograficznych oferuje sprzęt firmy Epson - drukarki Stylus 700 i Stylus 740 - jednak inne oceniane właściwości testowanych urządzeń (ocenie podlegały jakość zdjęć, szybkość pracy, dołączone do drukarki oprogramowanie i dokumentacja, serwis, relacja właściwości-cena) zdecydowały o niewielkiej przewadze sprzętu HP.

Pierwszy wybór

Fotograf amator ma do wyboru dwa rodzaje drukarek - atramentowe, kolorowe drukarki lub drukarki specjalizowane, opracowane wyłącznie z myślą o aparatach cyfrowych. O ile drukarki atramentowe pozwalają na wydruk kolorowych zdjęć w różnych formatach (włącznie z drukowaniem na taśmach i wstęgach), a jednocześnie pozwalają na drukowanie tekstów i grafiki, o tyle drukarki fotograficzne przeznaczone dla kamer cyfrowych drukują tylko w formacie zdjęć (na wybłyszczonym papierze w formacie pocztówek). Drukarki specjalizowane nie nadają się do drukowania tekstów. Oferują wprawdzie wydruki zbliżone jakością do tradycyjnych fotografii, ale są dość drogie.

Oceniano tylko możliwości takich drukarek atramentowych, które przeznaczone są wyłącznie do celów amatorskich i pozwalają na wydruk tekstów i grafiki na arkuszach A4. Papier A4 nie jest zresztą jedynym medium, na którym można drukować atramentem. Tekst, zdjęcia lub grafikę można zapisywać na foliach, transparentach, nalepkach, taśmach, kopertach, kartkach pocztowych, a nawet na tkaninach.

Testowane drukarki można podzielić na kilka podgrup: drukarki najtańsze, korzystające z jednej głowicy drukującej, drukarki niezbyt drogie, ale wyposażone w dwie wymienne głowice (czarną i kolorową lub kolorową i foto) oraz drukarki najdroższe, zapewniające rzeczywiście najwyższą jakość. Wszystkie zaliczyć należy do rynku SOHO. Ich cena nie przekracza 1300 zł, a szybkość druku wynosi kilka stron na minutę.

Canon wśród najtańszych

Najtańsze są drukarki jednogłowicowe. Wyjątkiem jest stosunkowo droga, miniaturowa i przenośna drukarka Canon BJC 50, która pozwala na drukowanie w kolorze przy zasilaniu bateryjnym, a dodatkowo może służyć jako kolorowy skaner. Jest całkiem zrozumiałe, że dążąc do maksymalnej miniaturyzacji konstruktorzy firmy Canon zdecydowali się na zastosowanie tylko jednej głowicy, która podobnie jak w innych drukarkach tej firmy dzielona jest na dwie sekcje - kolorową i czarną. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość drukowania w prawdziwej czerni (zmieszane kolory CMY dają kolor zbliżony do szaro-brązowego, a nie czarnego), ale pojemnik trzeba wymienić już wtedy, gdy brakuje tylko w jednej z sekcji (zużycie barwnika czarnego w proporcji do kolorowego jest zwykle bardzo trudne do przewidzenia). Jakość druku zdjęć na drukarce BJC 50 nie jest zadowalająca. Trudno jednak oczekiwać tego od urządzenia, które waży 900 gramów i przeznaczone jest raczej do pracy z notebookiem w terenie, z dala od zasilającej sieci elektrycznej.

Ranking drukarek atramentowych

HP DeskJet 710C - 7,9

Epson Stylus Color 700, Epson Stylus Color 740 - 7,7

Lexmark Color Jetprinter 3200 - 7,5

Canon BJC 4300, HP DeskJet 720C, Lexmark Color Jetprinter 5700 - 7,3

Canon BJC 250, HP DeskJet 690C - 7,2

HP DeskJet 420C - 6,9

Canon BJC 7000 - 6,8

Canon BJC 50 - 5,7


TOP 200