Alan Turing - ojciec współczesnych komputerów

Setna rocznica urodzin Alana Turinga to okazja do przypomnienia wielkiego wpływu tego angielskiego matematyka na rozwój teorii systemów obliczeniowych, które są obecnie podstawą działania komputerów.

Alan Turing

Alan Mathison Turing jest często nazywany “ojcem komputerów" (Father of Computer Science), choć w praktyce pierwsze komputery znajdujące zastosowania biznesowe pojawiły się już po jego śmierci w 1954 roku i daleko wówczas było do ich masowej popularyzacji.

"Od tysięcy lat ludzie zajmowali się obliczeniami. Ale dopiero w 20. wieku pojawiły się pierwsze, naukowe prace dotyczące teorii systemów obliczeniowych. Alan Turing był jednym z najważniejszych, jeśli nie najbardziej wybitnym naukowcem, który miał ogromny wpływ na rozwój tej dziedziny nauki" uważa Moshe Vardi, profesor z Rice University.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Polecamy 100 lat IBM

"Trudno jest przecenić znaczenie idei Turinga w rozwoju współczesnych systemów komputerowych, bo wciąż mają one szeroki wpływ na różne dziedziny nauki związanej z technologiami obliczeniowymi" mówi z kolei Vint Cerf, prezes organizacji ACE (Association for Computing Machinery), która zorganizowała obchody 100. rocznicy urodzin Alana Turinga.

Kim był Alan Turing

Alan Mathison Turing urodził się 23 czerwca 1912 roku w Londynie, a po ukończeniu studiów w Cambridge King's College, w wieku 22 lat zaprezentował naukową pracę "On Computable Numbers" (O liczbach obliczalnych) w której przedstawił teoretyczną koncepcję działania urządzenia określonego jako "a-machine" obecnie znanego i cytowanego jako maszyna Turinga.

Polecamy Dziewięć zasad wytrawnego administratora Uniksa

To hipotetyczne urządzenie miało odczytywać znaki zapisane na papierowej taśmie o dowolnej długości oraz przetwarzać i interpretować ich znaczenie zgodnie z wbudowanym algorytmem (tablicą reguł). W pracy Alan Turing opisał różne typy takich urządzeń wykorzystujących jeden rodzaj algorytmu np. dodawania lub mnożenia liczb. Później zaprezentował koncepcję maszyny uniwersalnej, której algorytm mógł być zmieniany zależnie od instrukcji zapisanych na dodatkowej taśmie.

Polecamy Koniec Windows XP początkiem problemów?

W latach 30. XX wieku techniczne możliwości budowy takiego systemu komputerowego były ograniczone. Ale koncepcja Turinga okazała się podstawą dla rozwoju teorii przetwarzania komputerowego i praktycznych rozwiązań, które funkcjonują obecnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200