Akcje Red Hat zadebiutowały na giełdzie NASDAQ

Widoczne w ostatnich tygodniach mniejsze zaufanie amerykańskich inwestorów w akcje firm z branży teleinformatycznej nie miało jednak negatywnego wpływu na debiut Red Hat Software - dystrybutora bezpłatnego systemu Linux.

Widoczne w ostatnich tygodniach mniejsze zaufanie amerykańskich inwestorów w akcje firm z branży teleinformatycznej nie miało jednak negatywnego wpływu na debiut Red Hat Software - dystrybutora bezpłatnego systemu Linux. W ofercie publicznej sprzedano 6 mln akcji (po 14 USD szt.). Wczoraj zadebiutowały one na amerykańskiej giełdzie NASDAQ po 46 USD. Pod koniec pierwszego dnia notowań ich cena wzrosła już do 52,06 USD. Szacowana na tej podstawie wartość Red Hat wynosi ok. 3 mld USD.

Red Hat Software jest jednym z największych dystrybutorów Linuxa. System ten zaś zaczyna konkurować popularnością z Microsoft Windows. Według danych International Data Corporation, Red Hat posiada ok. 49% udział w rynku linuxowym.

Zdaniem specjalistów, sukces Red Hat podczas emisji akcji związany jest z jednej strony z faktem, że największą grupę klientów Linuxa stanowią dostawcy Internetu. Z drugiej, firma ta posiada jednak realny produkt, a nie tylko pomysł na działalność związany z nadzieją, że Internet stanie się nieodłącznym elementem naszego życia w przyszłości.

Drugim dystrybutorem Linuxa, który w najbliższym czasie wejdzie na giełdę będzie prawdopodobnie niemiecki SuSE GmbH.