Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI

Intel - jedna z największych firm technologicznych na świecie musi gonić konkurencję.

Akcje Intela w piątek 26 kwietnia 2024 roku spadły o ponad 12%. Wszystko w związku z informacjami przekazanymi przez Reutersa. Wynika z nich, że przedsiębiorstwa w najbliższych miesiącach mogą odsunąć inwestycje w rozwój klasycznych centrów danych, aby skupić się na wdrażaniu rozwiązań związanych z przetwarzaniem danych na rzecz sztucznej inteligencji.

Procesor klasy serwerowej Intel Xeon
Źródło: intel.com

Procesor klasy serwerowej Intel Xeon

Źródło: intel.com

Akcje Intela od początku 2024 roku spadły o około 30%. Wszystko w związku z brakiem realnej odpowiedzi na produkty konkurencyjnych firm oferujących zaawansowane rozwiązania do przetwarzania na potrzeby sztucznej inteligencji.

Zobacz również:

  • ChatGPT jako dedykowana aplikacja na komputery Mac
  • Biznes Xiaomi ewoluuje - to już nie tylko elektronika użytkowa
  • Nvidia: GPU są lepsze do lokalnych zadań AI niż NPU

Niebieski gigant technologiczny w dalszym ciągu pozostaje w cieniu NVidii, która aktualne notuje ogromne wzrosty cen akcji ze względu na rozwój zaawansowanych chipów i komponentów na rzecz AI, których brakuje w portfolio Intela.

"Chociaż uważamy, że robią wszystko, co w ich mocy, aby spróbować naprawić sytuację, jasne jest, że firma ma duży problem, a zobaczenie owoców ich (obecnie wyczerpującej) pracy zajmie lata" - stwierdzili analitycy z Bernstein.

Intel planuje wydać 100 miliardów dolarów w czterech stanach USA na budowę i rozbudowę fabryk produkujących chipy do przetwarzania danych związanych z AI. Na początku tego roku Intel zaprezentował również nowy chip AI, aby nadążyć za konkurencją.

W związku z brakiem konkurencyjnej oferty Intela, firmy priorytetowo potraktowały wydatki na zaawansowane i szybkie chipy serwerowe AI, zmniejszając popyt na jednostki centralne Intela, które od dawna były podstawowym chipem zasilającym centra danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200