Akceleratory webowe

Prokurent webowy

Bezprzewodowe techniki dostępu do Internetu i urządzenia typu PDA to nowy problem przy przyspieszaniu dostarczania zawartości. Rozwiązania tego problemu nie zastępują, lecz uzupełniają istniejące już produkty i usługi zwiększania wydajności, takie jak przełączniki do rozkładania obciążeń, urządzenia buforujące i sieci dystrybucji zawartości (CDN).

Nowe rozwiązania operują jako proxy do zwiększania wydajności (PEP - Performance Enhancing Proxies), które przejmują zlecenia wysyłane z przeglądarek użytkowników do poszczególnych serwerów webowych i wykonują niektóre zadania, takie jak np. pobieranie i konwertowanie obrazów kolorowych na format monochromatyczny dla użytkowników PDA. Niektóre, współpracując z serwerem webowym, operują na wszystkich danych przekazywanych pomiędzy przeglądarką użytkownika i serwerem webowym.

Rozwiązania i technologie typu PEP są różnorodne. Jednak cały wysiłek dostawców takich produktów skupia się na czterech sprawach:

  • optymalizacji danych pod kątem różnorodnych urządzeń wyświetlających;

  • kompresji danych;

  • wykorzystywaniu okresów ciszy pomiędzy transmisjami strony do przesyłania obiektów do bufora przeglądarki, zanim zostanie wysłane zlecenie przesłania strony;

  • i w końcu optymalizacji komunikacji HTTP i TCP.

    Nowe produkty i usługi mają zwiększać pozytywne doznania użytkownika przez zmniejszenie czasu oczekiwania na sprowadzenie kompletnej strony webowej. Jest to cecha bardzo ważna dla każdego ośrodka, a szczególnego znaczenia nabiera w ośrodkach handlu elektronicznego, gdzie zwiększona wydajność przekłada się bezpośrednio na większe obroty.

    Techniki stosowane w PEP to m.in. analiza wzorców zachowań użytkowników odwiedzających ośrodek webowy i wypracowanie na tej podstawie metody wykorzystywania okresów zmniejszonej transmisji danych (np. gdy użytkownik przegląda stronę) do przesyłania do bufora przeglądarki elementów, takich jak pliki tekstowe czy graficzne, kolejnych, najbardziej prawdopodobnych do wybrania stron. Gdy użytkownik zdecyduje się kliknąć na wytypowanym według wzorca zachowań łączniku, to wiele z elementów tej strony będzie już dostępnych w buforze przeglądarki, a użytkownik odniesie wrażenie szybszej transmisji.

    Następnym sposobem jest optymalizacja i kompresja zawartości. Szereg urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu, takich jak PDA, dysponuje jedynie monochromatycznym ekranem. W tej sytuacji PEP po pobraniu pliku obrazu z serwera webowego wykonuje jego konwersję na obraz monochromatyczny. Zmniejsza się w ten sposób rozmiar pliku przesyłanego do przeglądarki urządzenia mobilnego, co ma niebagatelne znaczenie dla stosunkowo powolnych połączeń dial-up czy bezprzewodowych. Szereg rozwiązań wykorzystuje też wbudowane w przeglądarki możliwości dekompresji, tak więc użytkownik końcowy nie musi instalować specjalnego oprogramowania do tego celu.

    Innym podejściem jest połączenie redukcji zawartości z kompresją i buforowaniem. Redukcja treści zmniejsza objętość danych, jaka musi być przesłana do przeglądarki użytkownika. Osiąga się to metodą analizy wzorców obrazów strony webowej. Można w ten sposób osiągnąć zmniejszenie rozmiarów plików graficznych do jednej czwartej oryginału. Dodatkowo elementy strony webowej są kompresowane przed wysłaniem do użytkownika. Połączenie redukcji zawartości z jej kompresją oznacza znacznie mniejszą liczbę danych do przesłania - strona może więc pojawić się znacznie szybciej na ekranie użytkownika.

    Akceleratory webowe

    Rys.2 Techniki PEP

    Kolejnym podejściem jest połączenie metod przyśpieszania z mechanizmami inteligentnego zarządzania ruchem. Zarządzanie takie może zredukować ruch TCP i HTTP pomiędzy serwerem a użytkownikiem. Redukuje się po prostu liczbę zleceń, które serwer musi obsłużyć w celu dostarczenia danej strony webowej. Można to osiągnąć ustalając stałe połączenie z serwerem webowym i dopuszczając wielu użytkowników chcących uzyskać dostęp do strony webowej do współdzielenia tego połączenia. Podejście to eliminuje pewne wbudowane niedogodności połączeń TCP realizowanych w ramach protokołu HTTP. Właśnie w HTTP, gdy użytkownik chce uzyskać dostęp do strony webowej, sesja TCP musi być ustanawiana dla każdego elementu tej strony. Typowa strona webowa zawiera od kilkunastu do kilkudziesięciu różnych obiektów (tekst, grafika, linki i inne). Każdy taki obiekt wymaga otwarcia sesji TCP, która jest zamykana po odebraniu obiektu. Serwer webowy musi wykonywać takie samo zadanie wielokrotnie - dla każdej osoby, która dostaje się do tej samej strony. Zdjęcie tych zadań z serwera przez jednorazowe ustanowienie połączenia eliminuje czas potrzebny na ustanawianie i zamykanie kilkudziesięciu sesji na jedną stronę.

    Akceleratory webowe

    Czynniki wpływające na szybkość ośrodka webowego

    Większość tego typu produktów akceleracyjnych pracuje na serwerze i nie wymaga żadnych zmian po stronie klienckiej. Jednak niektóre rozwiązania wymagają sprowadzania małych kawałków oprogramowania, co chyba w publicznych aplikacjach webowych nie jest pożądane.


  • TOP 200