Akceleratory na start

Wczoraj w Łodzi i dzisiaj w Warszawie oficjalnie rozpoczęły działalność akceleratory technologiczne powołane w ramach projektów offsetowych. Łódzki akcelerator, na mocy umowy Uniwersytetu Łódzkiego ze Stanowym Uniwersytetem w Austin w Teksasie, pełnić ma funkcję inkubatora dla młodych innowacyjnych firm, oferując im fizyczną infrastrukturę do prowadzenia działalności oraz wsparcie związane z pozyskaniem partnerów biznesowych.

Istotnym elementem projektu będzie także prowadzona na szeroką skalę działalność edukacyjna Uniwersytetu Łódzkiego skierowaną do studentów, przedsiębiorców i osób zamierzających podjąć działalność gospodarczą, nakierowana na komercjalizację projektów o dużym potencjale rynkowym.

Warszawski akcelerator, działający w ramach osobnej umowy jaką w listopadzie zawarły Fundacja Centrum Innowacji FIRE i Stanowy Uniwersytet w Austin, określany jest jako „wirtualny akcelerator”. Nie oferuje bowiem fizycznej powierzchni dla prowadzenia działalności gospodarczej innowacyjnych firm, nie jest także bezpośrednio zaangażowany w działalność edukacyjną. Domeną warszawskiego akceleratora jest pozyskiwanie projektów innowacyjnych, a następnie tworzenie w oparciu o te projekty, firm innowacyjnych lub udzielanie wsparcia dla istniejących już przedsięwzięć. Do zadań akceleratora należeć będzie jednocześnie pomoc w znalezieniu właściwego modelu i źródeł finansowania działalności tych firm (dostęp do funduszy venture capital) i tworzenie tzw. sieci eksperckiej, opiniującej projekty pod względem technologicznym i biznesowym. Na mocy zobowiązań offsetowych, strona amerykańska reprezentowana przez Stanowy Uniwersytet w Austin świadczy usługi doradcze w przygotowywaniu projektów i ich promocji oraz pomaga przy pozyskiwaniu partnerów. Działania akceleratora wesprzeć ma także specjalny fundusz komercjalizacji projektów kontrolowany przez Lockheed Martin. Jego powstanie najprawdopodobniej nastąpi dopiero pod koniec 2004 r.

Zobacz również:

  • Apple przygotowuje zdalne aktualizacje sprzętu przed sprzedażą
  • Nie znam firmy, której strategia nie byłaby dziś cyfrowa - rozmowa z Andrzejem Zającem, Prezesem Zarządu Integrated Solutions

Umowa zawarta ze stroną amerykańską przewiduje działalność akceleratorów przez okres 3 lat, z możliwością przedłużenia tego okresu. Jednostka łódzka i warszawska będa ze sobą współpracować.

Inicjatywie powstania akceleratorów towarzyszy program Mining and Matching Program. Ma on na celu zachęcenie polskich i amerykańskich firm technologicznych do bliżej współpracy. Oto lista firm zakwalifikowanych do programu, które odbyły już wstępne rozmowy z potencjalnymi amerykańskimi partnerami: Big 5, Comtica, Doskomp, Falkopia, Integrotech, Jason MacKenzie, Laser Systems, MSK Lodman, Rodan Systems, Transition Technologies, Amepox, CAS, Elkomtech, FAST Systemy Komputerowe, Invar Consulting, Terminus, Triger, PentaComp, VIVO, Invar Integracja. Dotychczas żadna z firm nie zawarła oficjalnego porozumienia o współpracy. Jak zapewniają przedstawiciele działającego przy Uniwersytecie w Austin inkubatora technologicznego IC2, finalizowane są jednakże dwie umowy z polskimi firmami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200