Akamai wchodzi na rynek DBaaS

Firma zaprezentowała swoje pierwsze rozwiązanie typu DBaaS (baza danych jako usługa), zaprojektowane na bazie technologii, w posiadanie której weszła wraz z przejęciem na początku tego roku za kwotę 900 mln USD dostawcy usług chmurowych Linode.

Grafika: Linode

Chodzi o zarządzalną, chmurową usługę Linode Managed Database, oferowaną razem ze wsparciem technicznym dla MySQL. Będzie ona na początku oferowana przez 11 globalnych centrach danych Linode. Jednocześnie Akamai informuje, że wsparcie dla baz danych PostgreSQL, Redis i MongoDB będzie oferowane jeszcze w tym roku, prawdopodobnie już w drugim kwartale.

Ogłoszenie przez Akamai pierwszej oferty tego typu jest jej strategiczną decyzją, która pozwoli jej konkurować na tym rynku z konkurującymi z nią firmami. Akamai chce w ten sposób wykorzystać fakt, że coraz więcej firmy decyduje się na rozwiązanie DBaaS, unikając w ten sposób konieczności zatrudniania informatyków zarządzania bazą danych we własnym zakresie. Oferowana usługa jest przy tym atrakcyjna, gdyż jest ściśle zintegrowana z siecią Akamai. Dzięki temu może ona zarządzać ruchem, zwiększając w ten sposób wydajność bazy danych.

Zobacz również:

  • Firmy zajmujące się AI podpisują nowe dobrowolne zobowiązania. Chodzi o bezpieczeństwo

Analitycy szacują, że Akamai będzie konkurować na rynku DBaaS z takimi chmurowymi gigantami, jak AWS, Microsoft i Google. Jej oferta będzie atrakcyjna szczególnie dla firm, które budują własne aplikacje, zwłaszcza te obsługujące jej klientów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200