Akademia Morska i Technopark Pomerania rozwijają współpracę

Technopark Pomerania i Akademia Morska w Szczecinie zawarły porozumienie o współpracy, którego celem jest realizacja wspólnych przedsięwzięć wspierających transfer technologii z nauki do biznesu.

Uroczyste podpisanie umowy przez Grzegorza Fiuka, prezesa Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz prof. Krzysztofa Chwesiuka, prorektora ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie odbyło się podczas międzynarodowej konferencji "Technology transfer in the maritime sector - towards the future" organizowanej przez Centrum Transferu Technologii Morskich (CTTM) Akademii Morskiej w Szczecinie. To właśnie ta jednostka będzie realizować postanowienia porozumienia z ramienia szczecińskiej uczelni.

"Z Akademią Morską i CTTM współpracujemy bardzo dobrze już od wielu lat, teraz możemy tę kooperację sformalizować i jeszcze lepiej ją rozwijać. Technopark Pomerania na polu współpracy z nauką ma do odegrania ważną rolę, jako kluczowa dla Szczecina i regionu, otwarta organizacja, wspierająca rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw. W przyszłym roku na pewno wejdziemy w kolejny etap, gdy powstanie już nowa infrastruktura Technoparku, która będzie służyć też naukowcom i studentom, komercjalizacji wiedzy oraz zakładaniu spółek spin-off" - mówi Grzegorz Fiuk, prezes SPNT.

Celem porozumienia jest budowanie efektywnej współpracy w zakresie komercjalizacji wiedzy oraz wspomagania synergii nauki i biznesu. Wspólne działania mają prowadzić do zwiększania wiedzy o przedsiębiorczości pośród studentów i naukowców, poprzez m.in. realizację wspólnych wydarzeń, inicjowanie projektów B+R naukowców i przedsiębiorców działających w Technoparku Pomerania i Klastrze ICT Pomorze Zachodnie. Jest to też kontynuacja i poszerzenie zawartej w lipcu br. umowy z Akademią Morską w Szczecinie, która przewidywała m.in. organizację praktyk studenckich w firmach z Technoparku i Klastra, wspólną organizację konkursów informatycznych dla szkół oraz współpracę w zakresie dostosowania programów kształcenia do potrzeb rynku pracy.

"Ta umowa to kolejny krok w zacieśnianiu współpracy pomiędzy nauką a biznesem. Tu istotną rolę odgrywa nasze Centrum Transferu Technologii Morskich. Akademia Morska w Szczecinie ma ogromny potencjał naukowy, nasi pracownicy są autorami analiz, opracowań, projektów, które w innowacyjny sposób pomagają optymalizować funkcjonowanie sektora morskiego. Takim przykładem jest opracowany przez nas system PNDS (Pilot Navigation and Docking System) lub NAVDEC (Navigational Decision Support System). Tego typu projekty powinny być wdrażane do przemysłu - służy to przecież rozwojowi gospodarki morskiej i inicjowaniu kolejnych wspólnych projektów" - mówi prof. Krzysztof Chwesiuk.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200