Agent KGB do monitorowania sieci korporacyjnych

W czasach ukrytych kamer i mikrofonów, rejestrujących rozmowy i zachowania coraz większej liczby osób, do arsenału specjalistów od podsłuchu może trafić również narzędzie śledzące osoby niewłaściwe wykorzystujące swoje narzędzie pracy, jakim jest komputer. Do zadań informowania właściwych służb (w przedsiębiorstwie) o zachowaniach w świecie online dobrze przygotowany jest agent programowy - KGB Spy, dostępny teraz w edycji sieciowej.

Firma Refog Software udostępniła KGB Employee Monitor. Jak sugeruje nazwa, rejestruje on dyskretnie każdy klawisz użyty przez użytkownika w każdej aplikacji i przechowuje takie zapisy w pliku logu. Może on też rejestrować pozycje schowka, odwiedzane miejsca w Internecie a także wykonywać zrzuty aktywnych okien z ekranu użytkownika. Nowa edycja jest przeznaczona dla użytkowników w przedsiębiorstwach i pozwala na monitorowanie i rejestrowanie całej aktywności sieciowej.

Rozwiązanie może być użyte do poprawiania dyscypliny pracowników, wyłapywania szpiegów przemysłowych oraz wykrywania wycieków informacji. Zapewnia zarówno lokalny jak zdalny dostęp w czasie rzeczywistym do logów pracowników oraz zrzutów ekranów.

Monitor pracuje w tle i użytkownicy mogą być nieświadomi obecności w ich komputerze agenta, który potajemnie śledzi ich poczynania. Każda pozycja logu zapisana przez agenta ma stempel czasowy, nazwę aplikacji i okno przechwycone w momencie, kiedy dana aktywność miała miejsce.

Program może być ustawiony na monitorowanie jedynie specyficznych aplikacji. Po zainstalowaniu rejestruje on aktywność użytkownika w sposób ukryty i wysyła regularne raporty pocztą elektroniczną. Po wysłaniu raportu czyści bufor w celu zatarcia śladów działania. Inną interesująca cechą jest możliwość wyboru określonych słów, które, po zidentyfikowaniu wprowadzenia ich z klawiatury, wyzwalają wysłanie wiadomości alarmowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200