Adobe Flash Player – to już definitywny koniec

Królujące niepodzielnie przez lata oprogramowanie Flash Player firmy Adobe, które przeglądarki używały do wyświetlania treści multimedialnych, zakończyło właśnie swój żywot. W zeszłym tygodniu (dokładnie 8-go grudnia) Adobe udostępniło ostatnią wersję tego narzędzia i nie będzie go już dalej rozwijać.

Adobe

Oficjalne rozstanie się z tym narzędziem zaplanowano na 12-go stycznia przyszłego roku, gdyż po tej dacie program Flash Player zacznie blokować kierowane do niego multimedialne treści.

Adobe radzi w tej sytuacji użytkownikom, aby nie zwlekając zaczęli odinstalowywać na swoich systemach programu Flash Player w celu ochrony swoich systemów. Adobe dziękuje jednocześnie klientom i programistom, którzy przez ostatnie dwie dekady wspierali tę technologię, umieszczając taką informację na zredagowanej przez siebie specjalnej stronie (patrz tutaj), na której żegnają się z nią.

Zobacz również:

  • Yandex pod kontrolą Kremla
  • Adobe pokazało firmowego asystenta AI

Firma poinformowała świat IT, że nie będzie dalej wspierać oprogramowania Flash Player dość dawno, bo w 2017 roku. Zdecydowała się na taki krok mając świadomość tego, że w konfrontacji z nowszym standardami - takimi jak WebGL czy WebAssembly – nie wytrzyma próby czasu.

Technologia Flash poległa na dobre za sprawą firmy Apple, która zapowiedziała iż jej mobilne urządzenia iPhone i iPad nie będą jej wspierać. Był to właściwie przysłowiowy gwóźdź do trumny, który pogrążył ją na dobre. Twórcy przeglądarki zaczęli krok po kroku rezygnować z niej, a YouTube zrobiło to już wcześniej, bo w 2015 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200