Administrator na wysięgniku cz. II

Nowa wersja Sun Management Console obsługuje system operacyjny Solaris 9. Oprogramowanie zawiera funkcje pozwalające zarządzać najnowszymi wersjami serwerów Sun Fire.

Sun od wielu lat współpracuje z BMC Software. Firma ta jest twórcą wielu rozszerzeń funkcjonalnych sztandarowego pakietu BMC Software - BMC Patrol. Jedną z ostatnich nowości w tej dziedzinie jest opracowany samodzielnie przez polski oddział Sun Microsystems moduł wiedzy dla pakietu BMC Patrol for Oracle. Moduł przygotowany przez polskich inżynierów różni się od oryginalnego modułu wiedzy przede wszystkim tym, że nie musi być instalowany na serwerze, który ma być monitorowany (choć może) - wszystkie dane mogą być zbierane zdalnie. Druga ważna cecha to możliwość monitorowania bazy z prawami dostępu "tylko do odczytu" - moduł BMC wymaga dostępu w trybie zapis/odczyt, czego administratorzy z reguły starają się unikać. W moduł wbudowano także proste funkcje śledzenia jakości usług z możliwością ustalania progów alarmowych. Autorzy narzędzia twierdzą też, że choć jego interfejs jest podobny do oryginału, to jednocześnie jest znacznie łatwiejszy w nawigacji.

Oprócz Sun Management Console i modułów BMC Patrol dział Professional Services Sun Microsystems coraz częściej wykorzystuje w projektach oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą firm zewnętrznych dotychczas nieobecnych w Polsce. Przykładem takiego oprogramowania jest seria produktów Netcool amerykańskiej firmy Micromuse. Oprogramowanie Netcool szybko zyskuje w rankingach jako wyjątkowo łatwe do wdrożenia, a jednocześnie wyjątkowo pełne - mające sondy monitorujące dla ponad tysiąca urządzeń, systemów, aplikacji i protokołów, a także umożliwiające samodzielne rozwijanie sond standardowych. Użytkownikami oprogramowania Micromuse są w Polsce operatorzy telekomunikacyjni: Telekomunikacja Polska (projekt przeprowadzony przez Ericsson Polska), Polkomtel i Netia.

Computer Associates

Najważniejszą nowością w ofercie Computer Associates jest nowy pakiet o nazwie Unicenter Remote Management, wykorzystujący zapowiadaną już wcześniej technologię zdalnego monitorowania systemów i aplikacji bez konieczności instalowania agenta na nadzorowanym systemie (tzw. agentless sensor).

Firma niedawno wprowadziła na rynek nową, uaktualnioną wersję pakietu NSM 3.1 (Network & System Management). Nowością jest możliwość współpracy NSM z pakietem CiscoWorks oraz także istniejące wcześniej, lecz tym razem oficjalnie potwierdzone, włączenie do NSM pakietu Business Process View Management. Narzędzie to służy do definiowania progów wydajności i innych parametrów procesorów serwerów i stacji roboczych, systemów pamięci masowych, systemów plików itd. oraz alarmowania administratora w przypadku ich przekroczenia. W wersji 3.1 pojawiły się narzędzia do integracji NSM z MOM (Microsoft Operations Manager). Według CA kod NSM 3.1 lepiej zoptymalizowano pod kątem wydajności niż wersja 3.0. NSM wzbogacił się także w nowy moduł dodatkowy - NSM Option for .Net Framework Management, pozwalający zarządzać serwerami .Net, działającymi na nich usługami Web, a nawet środowiskiem CLR (Common Language Runtime).

Na rynek trafiła także nowa wersja UDPM 4.5 (Unicenter Database Performance Management). Pakiet wywodzący się z przejętej niegdyś przez CA firmy Platinum Software nie służy, wbrew nazwie, wyłącznie do monitorowania baz danych, lecz także systemów operacyjnych, oraz konfigurowania ich zasobów. W najnowszej odmianie system zyskał większą wydajność i - po raz pierwszy - przeglądarkową konsolę administracyjną.

Najnowsza wersja Unicenter Cluster Management Option 2.0 już nie obsługuje wyłącznie klastrów Microsoftu, ale umożliwia jednoczesne nadzorowanie klastrów ServiceGuard (HP-UX), HCMP (AIX), OSF1 do wersji 5.1 (Tru64 Unix) oraz Sun Cluster 3.0.

Wśród nowości na uwagę zasługuje nowy produkt do zarządzania serwerami wirtualnymi ESX i GSX firmy VMware oraz NSM 3.0 Dynamic Reconfiguration Option - zestaw funkcji do zarządzania serwerami Sun Microsystems.

Medytacja na czerwonym dywanie

W związku z niedawnym przejęciem firmy Ximian Novell planuje do końca br. udostępnienie produktu o kodowej nazwie Himachi. Będzie to wstępna wersja produktu Nterprise Linux Services 1.0, obejmująca początkowo tylko dystrybuowanie i instalowanie oprogramowania przy użyciu opracowanego przez Ximian oprogramowania Red Carpet. Nterprise Linux Services będzie pozwalał przede wszystkim na zarządzanie stacjami roboczymi z systemem Linux - serwerami linuxowymi od dawna już można zarządzać za pomocą ZENworks for Servers.


TOP 200