Administracja potrzebuje sprawnej infrastruktury

Niezależny miernik wydajności

Aby można było od razu odnaleźć obszar, w którym występują problemy wydajnościowe, niezbędne są zaawansowane narzędzia do kompleksowego monitoringu pracy aplikacji z infrastrukturą łącznie. Departament Informatyzacji Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości planuje proces wdrożenia rozwiązania, które pozwoli to osiągnąć.

Krzysztof Turek mówi: „Profiler będzie mógł prześledzić żądanie w aplikacji oraz odpowiedź na całej drodze przez wszystkie elementy infrastruktury IT. Otrzymamy precyzyjną informację, gdzie występuje opóźnienie i ile wynosi, a następnie będzie można dokładniej prześledzić możliwość usprawnienia pracy oprogramowania. To jest dopiero przed nami, ale odpowiedź na wiele pytań o ewentualne wąskie gardło możemy dać już teraz. Tę platformę po prostu znamy w praktyce a nasze doświadczenia z nią rosną wraz z uruchamianiem kolejnych aplikacji. Wiemy, że pewne jej elementy nie będą sprawiać problemów. Profiler znacznie usprawni i przyspieszy analizę”.

Zobacz również:

  • 5 praktycznych powodów, dla których warto wdrożyć Zero Trust

Niezawodne rozwiązania z klocków

Opracowana przez IT w Ministerstwie platforma usług infrastrukturalnych składa się z bloków funkcjonalnych. Są to między innymi:

- systemy operacyjne Windows 2012 Server hostowane na serwerach kasetowych x86

- systemy operacyjne z/OS hostowane na platformie mainframe firmy IBM

- wirtualizacja za pomocą rozwiązań VMware vSphere

- usługi katalogowe Active Directory

- baza danych IBM DB2 na platformie z/OS hostowana na mainframe’ie firmy IBM

- replikacja danych IBM Data Replication for z/OS hostowana na platformie z/OS na mainframe’ie firmy IBM

- serwery transakcyjne – RedHat JBoss Enterprise Application Platform hostowane na serwerach kasetowych x86 w systemie Windows Server 2008/2012

- szyna danych – SAP NetWeaver Process Integration oraz JBoss Fuse hostowany w systemie Windows Server 2008/2012 na serwerach kasetowych x86.

Administracja potrzebuje sprawnej infrastruktury

Infrastruktura Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo posiada redundantne środowisko przetwarzania i transmisji danych, zbudowane są gotowe klastry obliczeniowe, bazy danych dla krytycznych aplikacji są hostowane na platformie mainframe firmy IBM, najważniejsza infrastruktura jest zdublowana, a całość została zbudowana pod kątem zerowej utraty danych.

Krzysztof Turek mówi: „Mamy wystarczającą wydajność klastrów obliczeniowych, połączeń sieciowych i składowania danych. Wykorzystujemy dwa niezależne geograficznie odseparowane centra przetwarzania danych połączone własnym, dedykowanym światłowodem z wykorzystaniem technologii DWDM, dzięki czemu środowisko to jest odporne na katastrofalną awarię polegającą na zniszczeniu jednego ośrodka obliczeniowego. Wykorzystujemy synchroniczną replikację, infrastruktura jest w całości naszą własnością, nie podlega współdzieleniu z żadnym innym podmiotem – nawet światłowód jest poprowadzony w dedykowanej dla nas kanalizacji. Nie mamy żadnych problemów z przełączeniem między ośrodkami, a system replikacji gwarantuje ochronę przed utratą danych spowodowaną przez ewentualną awarię. Analogicznie budujemy infrastrukturę IT w poszczególnych sądach, gdyż niektóre z nich samodzielnie świadczą usługi IT”.


TOP 200