Administracja potrzebuje Naszej Klasy

Cyfryzacja polskiej administracji to hasło używane już od lat. Tymczasem wciąż wachlarz sensownych e-usług jest ograniczony. Co jest powodem takiej sytuacji i jak jej zaradzić?

Trudny temat poruszony został na samym wstępie debaty towarzyszącej premierze Computerworld TOP200. Prof. Wojciech Cellary z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu stwierdził, że jego zdaniem usługami, które mogłaby okazać się prawdziwym przełomem w przekonywaniu Polaków do e-administracji, byłby szeroki pakiet usług medycznych, m. in. zawierający możliwość elektronicznego rejestrowania się na wizytę u lekarza.

Odpowiedzialny za sprawy gospodarki elektronicznej minister Dariusz Bogdan podchodzi do tematu jeszcze szerzej, stwierdzając mocno: „Dosyć tego! Więcej administracja publiczna nie będzie tworzyła żadnych systemów. Powinniśmy sprawić, aby wszystkie usługi, które posiadają charakter publiczny, były czysto skomercjalizowane”. Z jednej strony powinny być bezpłatne dla administracji i obywatela, z drugiej zaś –model komercyjny powinien zawierać się w samej usłudze. Celem jest przeniesienie do sieci wszystkich usług publicznych.

Zobacz również:

  • Microsoft otwiera się na agencje rządowe - wszystko przez atak

Raport Computerworld TOP200 możesz nabyć tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200