Adax wraca na rynek

Pierwsze komputery Adax pojawią się na rynku już w październiku br.

Pierwsze komputery Adax pojawią się na rynku już w październiku br.

Prawa do tej marki od syndyka masy upadłościowej JTT Computer nabył wrocławski . W przyszłym roku firma ta chce sprzedać ponad 100 tys. komputerów Adax. Za trzy lata Incom chce uzyskać pierwszą pozycję na rynku komputerów desktop w Polsce. W zeszłym roku w pierw szej trójce znalazły się: HP (ponad 142 tys. komputerów), Acer (ok. 139 tys. szt.) i NTT Systems (ok. 130 tys. szt.)

Incom jak dotąd nie był uwzględniany w rankingach producentów PC. Przedstawiciele firmy zapewniają jednak, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy firma wyprodukowała ponad 50 tys. komputerów. Ogromna większość - prawie 40 tys. - trafiła do szkół i szkolnych bibliotek w ramach zamówień MEN. Pozostałe 10 tys. Incom wyprodukował na zlecenie innych firm. Firma posiada dwie linie produkcyjne, których roczna zdolność produkcyjna szacowana jest na ok. 200 tys. sztuk. "W tym roku wyprodukujemy ponad 70 tys. komputerów" - przekonuje Mariusz Jaworski, prezes zarządu Incom.

Firma nie chce jednak zrywać z podstawową działalnością. "Nadal pozostaniemy dystrybutorem IT" - dodaje. Dlatego do końca roku zostanie wydzielona spółka, która będzie zajmować się wyłącznie produkcją komputerów. Najprawdopodobniej będzie nazywać się Adax. Będą ją tworzyć w większości byli pracownicy JTT. Jest ich obecnie w Incom kilkunastu.

Nie tylko komputery desktop

Incom chce wprowadzić na rynek pod marką Adax trzy, znane z czasów JTT, linie komputerów - Alfa, Bravo, Delta - ale także notebooki (InBook), których kilka modeli trafi na rynek jeszcze w tym roku. Co ciekawe, firma zdecydowała się na wykorzystanie standardu Common Building Blocks, co sprawia, że komponenty notebooków Adax będzie można zastępować (zgodnymi ze standardem) częściami produkowanymi przez innych producentów. Firma zamierza także zaatakować rynek serwerów. W przyszłości pod marką Adax mają być również oferowane inne urządzenia elektroniczne, m.in. monitory i telewizory LCD.

Większość Adaxów będzie wyposażona w procesory firmy AMD, której Incom jest największym partnerem w Polsce. Wszystkie komputery będą pracować pod kontrolą systemu Windows. To efekt zawartej z Microsoft umowy Direct OEM.

Na razie firma nie zamierza reaktywować sieci sklepów AdaxLand. Ich celem byli klienci indywidualni, podczas gdy Incom chce skoncentrować się na rynku MSP i zamówieniach MEN.

Bez konfliktu

Wielu z partnerów Incom sprzedaje komputery własnej produkcji. Firma jest jednak przekonana, że nie stanowi to problemu. Adaxy, posiadające wymagane przez coraz większą liczbę firm certyfikaty ISO, CE i HCT, mają stanowić uzupełnienie dla oferty tzw. składaczy. Wielu małym producentom nie opłaca się pozyskiwanie tych certyfikatów. Incom nie zamierza jednocześnie konkurować ceną. Adaxy mają być tańsze od markowych komputerów zachodnich producentów, jednak droższe od tych produkowanych w Polsce.


TOP 200