Active Cool Fans chłodzi serwery kasetowe

HP przedstawił nowe rozwiązania chłodzące serwery kasetowe, bazujące na technologii Active Cool Fans. Firma zapowiada, że pierwsze serwery chłodzone przy użyciu tego systemu pojawią się na rynku latem br.

Według HP rozwiązanie Active Cool Fans można porównać do systemów stosowanych w zdalnie sterowanych modelach samolotów. Firma pracuje już nad możliwością zastosowania technologii Active Cool Fans w standardowych serwerach oraz w innych urządzeniach sieciowych.

Według HP, wentylatory oparte na technologii Active Cool Fans, chłodzące serwery o wysokości 1U, pobierają 20W mocy. W przypadku standardowych systemów chłodzenia jest to 60 W.

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu

W systemie chłodzenia opartym na technologii Active Cool Fans powietrze przepływa przez cały serwer kasetowy (wyposażony w specjalne wentylatory) i jest wydalane na zewnątrz po drugiej stronie szafy zawierającej systemy obliczeniowe.

HP i IBM chłodzą serwery instalowane w przemysłowych szafach przy pomocy systemów wykorzystujących ciecz. W przypadku IBM jest to technologia nazwie Cool Blue, a sam produkt nosi firmową nazwę eServer Rear Door Heat Exchanger. Sun chłodzi serwer Fire T2000 przy pomocy systemu opartego na rodzimej technologii Cool Threads.

HP powołał ostatnio do życia (razem z AMD, Sunem i IBM) nieformalną grupę Green Grid, która zajmie się problemami związanymi z chłodzeniem systemów obliczeniowych i zmniejszeniem pobieranej przez nie energii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200