Acer kupi amerykańskiego producenta PC

Za przejęcie spółki Gateway koncern zapłaci 710 mln USD. Dzięki transakcji tajwański Acer awansuje w rankingu producentów komputerów i stanie się trzecim z największych na świecie dostawców PC.

Acer kupi amerykańskiego producenta PC
Umowa została już zatwierdzona przez zarządy obu firm. Transakcja powinna być zamknięta do końca br. Konieczne są jeszcze zgody odpowiednich regulatorów rynku. Nie wiadomo jeszcze jakich zmian dokona nowy właściciel Gateway'a. Marka, jak i charakterystyczne łaciate logo, mają zostać zachowane.

Gateway to czwarty z największych producentów PC na rynku amerykańskim, z udziałem na poziomie 5,6%. Jego przejęcie pozwoli koncernowi Acer wspiąć się na trzecią pozycję w globalnym rankingu dostawców PC, przeskakując Lenovo. Łącznie w 2006 r. Acer i Gateway wprowadziły na światowe rynki 18,6 mln komputerów, podczas gdy Lenovo - 16,6 mln.

Co więcej, Acer pokrzyżuje chińskiemu konkurentowi plany zakupu Packard-Bell. Zarząd Gateway w ostatniej chwili zgłosił veto dla przejęcia Packard-Bell przez Lenovo. Prawo do jego zgłoszenia wynikają z wcześniejszych porozumień jakie zawarł amerykański multimilioner chińskiego pochodzenia - Lap Shun Hui (do niego należy teraz Packard-Bell) - ze spółką Gateway. Lap Shun Hui był właścicielem firmy eMachines (produkującej tanie zestawy komputerowe), którą kosztem 290 mln USD trzy lata temu przejął Gateway.

Właściciel Packard-Bell czeka teraz na ofertę Gateway'a.

Czytaj także:

- Lenovo zamierza kupić Packard Bell

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200