Accenture będzie rozwijać system Symbian w imieniu Nokii

Do końca 2011 roku Nokia przekaże odpowiedzialność za rozwój mobilnego systemu operacyjnego Symbian firmie Accenture. Zawarta umowa przewiduje również, że do Accenture przejdzie ok. 3 tys. pracowników fińskiego koncernu. W przyszłości irlandzki koncern ma również świadczyć na rzecz Nokii usługi związane z rozwojem oprogramowania Windows Phone.

Według oficjalnych informacji przekazanie prac rozwojowych nad środowiskiem Symbian w outsourcing jest częścią strategii opartej na współpracy z firmą Microsoft. Zawarta umowa przewiduje również, że do Accenture przejdzie ok. 3 tys. pracowników fińskiego koncernu. Będą to przede wszystkim programiści i architekci oprogramowania zatrudnieni obecnie m.in. w chińskim, indyjskim, brytyjskim i amerykańskim oddziale firmy Nokia, a także w centrali fińskiego koncernu. Wedle zapowiedzi, po przejściu do firmy Accenture początkowo będą oni zajmować się realizacją zleceń na rzecz byłego pracodawcy. Później mają być przeszkoleni i rozdysponowani do innych zadań.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami Accenture początkowo będzie świadczyć na rzecz fińskiego koncernu usługi w zakresie rozwoju i wsparcia dla środowiska Symbian. Plany przewidują jednak, że w przyszłości zespół Accenture będzie również zajmował się pracami związanymi z oprogramowaniem rodziny Windows Phone. Nokia zamierza bowiem rozwijać ofertę przede wszystkim w oparciu o mobilną wersję środowiska Windows. Warto nadmienić, że zgodnie z oficjalnym porozumieniem Nokia, jako jedyny partner koncernu Microsoft, zyska prawo do modyfikowania kolejnych wersji systemu Windows Phone pod kątem lepszego wykorzystania możliwości własnych urządzeń. Fiński koncern będzie również angażował się w rozwój ekosystemu usług i aplikacji przeznaczonych dla środowiska Windows Phone.

Zobacz również:

  • Nokia rozszerza produkcję w USA
  • Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC

Zdaniem przedstawicieli kierownictwa fińskiego zawarty kontrakt outsourcingowy pozwoli na ograniczenie kosztów działalności. W ramach oszczędności Nokia zamierza dodatkowo zmniejszyć zatrudnienie o kolejne 4 tys. stanowisk. Cięcia mają dotyczyć przede wszystkim oddziałów z Danii, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Zamknięte zostaną również niektóre ośrodki badawczo-rozwojowe. Ogółem, do końca roku z firmy Nokia odejdzie ok. 6 proc. pracowników. Do 2013 roku reorganizacja ma przynieść oszczędności sięgające nawet miliarda euro rocznie. Szczegółów finansowych porozumienia z Accenture nie ujawniono.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200