Aby wprowadzić e-dowody już w 2015 roku...

Z początkiem 2015 r. w Polsce mają się pojawić e-dowody. Jeśli się nie uda, przepadną unijne środki przyznane nam na ten cel.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych samodzielnie zrealizuje całe przedsięwzięcie – prawdopodobnie nie będzie zleceń dla firm zewnętrznych. Ma to przyśpieszyć wdrożenie projektu pl.ID. Nikodem Bończa-Tomaszewski, szef Centralnego Ośrodka Informatyki. twierdzi, że według planów, platforma będzie gotowa w czerwcu 2014 r. Drugą połowę roku MSW chce przeznaczyć na testy systemu i szkolenie urzędników.

Plastikowe blankiety z chipami to nie wszystko. System ma się składać także z gigantycznej bazy danych, sparowanej z kartami, oraz obsługującego systemu IT. Tu uwidocznia się główna różnica podejścia COI. Agencja postanowiła najpierw postawić bazę i system zarządzający, włącznie z interfejsem dla urzędów, a potem zatroszczyć się o sam „plastik”. Oznacza to jednak że, pierwsze biometryczne dowody trafią do obywateli dopiero pod koniec 2015 r. Żeby było jeszcze ciekawiej, już z początkiem 2014 r. pojawi się nowy wzór dowodów, ale jeszcze bez chipów. Z nowym rokiem wejdzie wersja z ułatwieniami dla osób niedowidzących.

Z początku koszt wprowadzenia systemu oszacowano na 370 mln zł. Już teraz wydano 294 mln, a na zakończenie projektu ministerstwo chce przeznaczyć jeszcze 100 mln zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200