Aby Linux stał się lepszy

Czołowi producenci układów elektronicznych założyli organizację non-profit, której celem jest rozwój oprogramowania open source.

Koncerny ARM, Freescale, IBM, Samsung, ST-Ericsson i Texas Instruments sformowały organizację o nazwie Linaro. Firmy postawiły sobie za cel poprawę jakości dystrybucji systemu Linux (np. Ubuntu) i bazującego na nim oprogramowania (Android, MeeGo, webOS), wykorzystywanych w urządzeniach konsumenckich.

W Linaro powstaną m.in. narzędzia dla developerów różnych dystrybucji Linuksa, które ułatwią tym ostatnim dostosowanie oprogramowania do najnowszych mikroprocesorów produkowanych przez ARM, Freescale czy IBM.

Zobacz również:

  • Canonical wydaje Ubuntu 22.04 LTS z ulepszonym jądrem
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Zadaniem programistów Linaro będzie dostarczenie stabilnej i zoptymalizowanej bazy kodów źródłowych, narzędzi i tzw. oprogramowania pośredniczącego. Oprogramowanie ma być przystosowane do wymogów szerokiej gamy układów, używanych w nowoczesnych urządzeniach elektronicznych - smartfonach, tabletach, telewizorach, a nawet elektronice samochodowej.

Producenci tych urządzeń, dysponując systemami już zoptymalizowanymi pod ich kątem, będą mogli szybciej wprowadzać swoje produkty na rynek.

Jednym z przykładów technologii, którą już rozwijają zaangażowani w projekt Linaro programiści, jest skrócenie czasu uruchamiania się oprogramowania w różnych urządzeniach.

Linaro to inicjatywa otwarta, do której mogą przyłączać się kolejne firmy. Działalność Linaro zostanie wsparta pokaźnym dofinansowaniem - koncerny założycielskie mają przeznaczać na ten cel "dziesiątki milionów dolarów rocznie". Linaro zapowiada też ścisłą współpracę z Fundacją Linuksa.

Pierwsze efekty pracy organizacji Linaro poznamy w listopadzie 2010 r.

Więcej informacji: Linaro

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200