Absolwent uszyty na miarę

Firmy IT modyfikują programy studiów informatycznych, bo zależy im na wykształceniu przyszłych pracowników pasujących do potrzeb i modelu organizacji.

Informatyka jest od trzech lat najchętniej wybieranym kierunkiem studiów, ale cała branża rozwija się tak dynamicznie, że potrzebuje elastycznego systemu kształcenia. Dlatego firmy nie czekają, aż studenci czy absolwenci przyjdą do nich na praktyki albo staże, tylko same wchodzą w społeczność akademicką.

Przykładem takiej działalności jest Java User Group, czyli spotkania, warsztaty i konferencje organizowane przez firmy technologiczne otwarte dla informatyków i studentów. „Spotkania JUGa mają charakter nieformalny i może na nie przyjść każdy, kto ma ochotę. Kiedyś nasza grupa skupiała się jedynie wokół Javy, ale ostatnio rozwijamy ten skrót bardziej jako „Just User Group" i organizujemy prezentacje oraz warsztaty także z innych ciekawych technologii. Każdy, kto przyjdzie, może zobaczyć, jakich narzędzi używa się na co dzień w firmach, i nauczyć się nowych praktycznych umiejętności” – opowiada Paweł Włodarski, Technical Lead w GFT Poland, współorganizator łódzkiej Java User Group (JUG).

Profilowanie dla rynku

W bieżącym roku akademickim Uniwersytet Gdański wspólnie z ATENĄ otworzył nowy kierunek studiów podyplomowych Ryzyko w finansach i ubezpieczeniach – z programowaniem i analizą danych. Program studiów obejmuje zagadnienia dotyczące specyfiki instrumentów finansowych i ubezpieczeń, w powiązaniu z narzędziami programistycznymi. Studiujący dowiadują się, jak wykorzystać rozwiązania, takie jak Python, Java czy pakiet statystyczny R do zaawansowanej analizy statystycznej ryzyka portfeli finansowych.

Dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi studiów absolwenci będą wartościowymi specjalistami zarówno dla działów ryzyka w bankach i towarzystwach ubezpieczeniowych, jak i firm IT tworzących oprogramowanie dla instytucji finansowych.

Absolwent uszyty na miarę

Przyszłych specjalistów dla tego rynku pomaga kształcić również firma Accenture, która współpracuje z łódzkich uczelniami – Uniwersytetem i Politechniką. „Nasza współpraca z Politechniką Łódzką obejmuje m.in. budowanie praktycznych umiejętności studentów, aby odpowiadały one na potrzeby branży IT. Cenimy sobie dobre relacje z kadrą akademicką oraz ich otwartość na nowe rozwiązania. Chętnie wspieramy akademickie festiwale naukowe i targi pracy, uzupełniamy ten program naszymi warsztatami technicznymi oraz ofertami praktyk. Z kolei z Uniwersytetem Łódzkim i mBankiem uruchomiliśmy kierunek Bankowość i finanse cyfrowe, który pozwala połączyć jego absolwentom kompetencje finansisty i specjalisty ds. IT oraz wychodzi naprzeciw oczekiwaniom związanym z cyfryzacją rynku finansowego” – opowiada Witold Rogowski, dyrektor zarządzający, Accenture Poland Delivery Center.

W dziedzinie data science różne formy współpracy z SAS Institute podjęły m.in. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Uczelnie oferują kursy oraz studia magisterskie i podyplomowe, które obejmują zajęcia z zaawansowanej analityki, statystyki, technologii Big Data oraz innych zagadnień. Tu także postawiono na aspekty praktyczne, a wziąwszy pod uwagę, że firmy dostrzegły, że analiza danych nie tylko daje przewagę konkurencyjną, ale otwiera również nowe perspektywy biznesowe, zapotrzebowanie na absolwentów takich studiów będzie stale rosło.

Pracy nie zabraknie także dla specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem. Tritech System Technology jest partnerem technologicznym programu edukacyjnego „Akademia Bezpieczeństwa Cyberoam”, realizowanego na Politechnice Częstochowskiej i Uniwersytecie Śląskim. Studenci będą mogli korzystać z bogato wyposażonych laboratoriów, mając dostęp do urządzeń sieciowych, wielofunkcyjnych zapór sieciowych i wirtualnych środowisk informatycznych. Studenci zobaczą, jak te urządzenia pracują w realnych warunkach, a doświadczenie zdobędą w środowiskach produkcyjnych. Cyberoam jako producent rozwiązań do ochrony sieci działa w ponad 125 krajach i współpracuje z uczelniami wyższymi na całym świecie. Po zakończeniu kursu studenci mogą bezpłatnie ubiegać się o uzyskanie certyfikatu CCNSP. Jest to pierwszy etap certyfikacji, jaki specjalistom IT oferuje Cyberoam.

Jednym z kluczowych kierunków współpracy firm z uczelniami staje się przenoszenie procesu edukacji z sal wykładowych do świata wirtualnego i wykorzystanie narzędzi internetowych oraz urządzeń mobilnych. Na początku nowoczesne witryny, a później systemy służące do zarządzania i komunikacji, czy wreszcie platformy e-learningowe będą świadczyły o tym, że uczelnia jest nowoczesna i potrafi kształcić specjalistów, których potrzebuje rynek. Jedną z miar dopasowania absolwentów studiów do potrzeb przedsiębiorstw jest odsetek stażystów, którzy po odbyciu praktyk zostają w firmie zatrudnieni.

Absolwent uszyty na miarę
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200