Abonament bez zmian

TP SA nie zamierza wycofać się z majowej podwyżki opłat abonamentowych, mimo że już wkrótce prawdopodobnie zostanie uznana przez URT za podmiot dominujący na polskim rynku telekomunikacyjnym. Nałoży to na operatora obowiązek przedstawiania prezesowi Urzędu Regulacji Telekomunikacji nowych cenników usług do akceptacji.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał TP SA za operatora dominującego na rynku powszechnych usług telekomunikacyjnych. Teraz prezes URT będzie mógł wydać prawomocną decyzję, która potwierdzi opinię UOKiK. Dzięki temu prezes uzyska nowe uprawnienia, m.in. możliwość nakładania kar i wstrzymania wprowadzenia nowych cenników. Uznanie Telekomunikacji za podmiot dominujący nie oznacza, że będziemy mogli negatywnie zaopiniować ostatnią podwyżkę abonamentu - mówi Jacek Strzałkowski, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej URT. Od tej pory TP SA będzie musiała za każdym razem zwracać się z prośbą o wyrażenie opinii w sprawie podwyżki. Jeśli prezes URT się na nią nie zgodzi, to zmiana taryfy nie wejdzie w życie.

TP SA twierdzi, że podwyżka cen abonamentu była koniecznością. "Wpływy z abonamentu nie rekompensowały kosztów, które ponosiliśmy w związku z obsługą sieci" - mówi Michał Potocki, zastępca rzecznika TP SA. Oczywiście po uznaniu nas za podmiot dominujący nasze możliwości wprowadzania zmian taryf będą ograniczone - dodaje Potocki.

Zobacz również:

  • Google Meet stawia na większe możliwości streamingu

Podwyżki cen w TP SA tradycyjnie już nie podobają się UOKiK. Kilka tygodni temu prezes UOKiK Tadeusz Aziewicz zażądał od TP SA wyjaśnień i uzasadnienia zmiany taryf. "Otrzymaliśmy materiały od TP SA, trwa ich analiza i od tego zależy, czy zostanie wszczęte postępowanie antymonopolowe" - mówi Iwona Zaczek, rzecznik UOKiK. Nie potrafiła jednak określić, kiedy można spodziewać się podjęcia decyzji.

Ministerstwo Łączności także krytykuje podwyżki taryf. "Ostatnie zmiany taryf przez Telekomunikację Polską SA mają charakter antykonsumencki i antykonkurencyjny, a podwyżce abonamentu powinna towarzyszyć obniżka taryfy międzymiastowej" - powiedziała Anna Streżyńska z Departamentu Regulacji i Polityki Multimedialnej MŁ na posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przypomnijmy, iż 1 maja TP SA podwyższyła opłaty abonamentowe z 30,5 zł do 42,7 zł. Można za abonament płacić mniej (28 zł), ale wówczas każde połączenie jest dwukrotnie droższe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200