Abecadło handlu

Do Bonn po drukarki sprzedawane przez ABC Data jeździł Włodzimierz Łuksza, prezes Hector SA, a także Jacek Studencki, późniejszy prezes Techmexu. Pierwszą umowę serwisową firma podpisała z Ryszardem Krauze. Aż się nie chce wierzyć, że wszystko zaczęło się od przywożenia w bagażnikach samochodów sprzętu komputerowego z Niemiec.

Do Bonn po drukarki sprzedawane przez ABC Data jeździł Włodzimierz Łuksza, prezes Hector SA, a także Jacek Studencki, późniejszy prezes Techmexu. Pierwszą umowę serwisową firma podpisała z Ryszardem Krauze. Aż się nie chce wierzyć, że wszystko zaczęło się od przywożenia w bagażnikach samochodów sprzętu komputerowego z Niemiec.

Krzysztof Musiał należy do nielicznego grona przedsiębiorców pionierów rynku IT w Polsce, pracującego w branży nieprzerwanie od 1985 r., kiedy powstała w Bonn firma ABC Data. "Na rynek polski sprzedawaliśmy m.in. drukarki igłowe Star" - opowiada Krzysztof Musiał, prezes ABC Data. "W 1990 r. w nowej sytuacji politycznej firma przeniosła się z Bonn do Warszawy". Wtedy też nastąpiło wyraźne określenie profilu ABC Data jako dystrybutora sprzętu i rozwiązań informatycznych.

Po czterech latach dynamicznego rozwoju w Polsce, okazało się, że dalszy wzrost będzie zależał od sojuszu z jedną z firm z grupy światowych potentatów w dystrybucji. Krzysztof Musiał proponował udziały w firmie dwóm amerykańskim koncernom: Ingram Micro i holdingowi dystrybucyjnemu CHS Electronics. Ostatecznie 40% akcji kupił CHS, który był udziałowcem ABC Data od 1995 do 1999 r.

Dzięki mariażowi z CHS, ABC Data corocznie notowała wzrost obrotów przekraczający średnią krajową w branży informatycznej. W 1998 r. odnotowała prawie 70-proc. wzrost obrotów w porównaniu z rokiem poprzednim. Wartość sprzedaży przekroczyła 337 mln zł, co pozwoliło jej zająć 7. pozycję na liście największych firm informatycznych w zestawieniu Raportu Computerworld TOP 200.

Jednakże w obliczu kłopotów holdingu CHS Electronics w 1999 r. doszło do wyłączenia ABC Data ze struktur tego koncernu. Większościowy pakiet akcji spółki wrócił do poprzedniego właściciela, uniezależniając firmę od negatywnych następstw trudności, jakie dotknęły CHS. Mimo tych okoliczności, ABC Data zamknęła rok 1999 obrotami 509 mln zł, utrzymując ponad 50-proc. tempo wzrostu sprzedaży i 7. miejsce w rankingu TOP 200.

Wydarzeniem bieżącego roku było przejęcie 100% udziałów spółki ABC Data przez europejskiego lidera rynku dystrybucyjnego Actebis Holding GmbH. Actebis odkupił 60% udziałów od pierwszego właściciela ABC Data i jej prezesa Krzysztofa Musiała, zaś pozostałe 40% od CHS Electronics. Prezesem pozostał Krzysztof Musiał.

Handel na masową skalę

Dobra opinia na rynku i wyniki finansowe pozwalają ABC Data na zawieranie korzystnych kontraktów dystrybucyjnych. Obecnie spółka jest autoryzowanym dystrybutorem m.in. 3Com, Compaqa, Hewlett-Packarda, IBM, Microsoftu, Symanteca czy Quantum.

Coraz większą rolę w działalności firmy odgrywa Internet. Partnerzy handlowi korzystają z serwisu internetowego InterLink połączonego z systemem JBA - System 21. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest aktualna oferta ABC Data wraz z informacjami o produktach i promocjach. Serwis InterLink umożliwia kompleksową obsługę transakcji, w tym składanie zamówień, sprawdzanie stanu magazynowego, kontrolowanie realizacji złożonych zamówień, a także zasięganie informacji o stanie płatności i dostępnych kredytach kupieckich. Drogą elektroniczną do firmy w 1999 r. dotarło ok. 40% zamówień, co stanowiło ok. 30% obrotów.


TOP 200