AWS zapewnia - nie jesteśmy zainteresowani rynkiem przełączników

AWS (Amazon Web Services) zaprzecza, jakoby zamierzał w najbliższej przyszłości wprowadzić do oferty urządzenia obsługujące korporacyjne sieci LAN. Chodzi tu głównie o przełączniki, co oznaczałoby, że AWS zdecydował się konkurować na tym rynku z wiodącym producentem tego typu urządzeń, czyli z firmą Cisco.

Informację o tym, że AWS zamierza podjąć produkcję przełączników LAN przeznaczonych dla centrów danych, podał w zeszłym tygodniu serwis The Information. A jest to potężny rynek, na którym roczne obroty przekroczyły w zeszłym roku kwotę 14 mld USD.

Według serwisu AWS pracuje nad przełącznikami typu “white box”, którymi zarządza oprogramowanie "open source", czyli mające postać otwartego kodu. Wiadomość rozeszła się lotem błyskawicy po Sieci i wzbudziła duże zainteresowanie z wiadomego powodu. Oznaczałoby to bowiem, że firmie Cisco przybył poważny konkurent.

Zobacz również:

  • Telegram rośnie w siłę
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie z nową infrastrukturą sieciową Cisco

Jednak po kilku dniach wszystko wyjaśniło się za sprawą wypowiedzi rzecznika prasowego firmy Cisco. Poinformował on, że Andy Jassy (pełniący funkcję CEO w AWS) skontaktował się ze swoim odpowiednikiem w firmie Cisco (Chuck Robbins) i zapewnił go, że "AWS is not actively building a commercial network switch” (nie zamierza budować komercyjnych przełączników sieciowych).

Proszę zwrócić uwagę na słowo "commercial". Oznacza ono, że AWS nie będzie budować przełączników LAN klasy "enterprise" i konkurować z takimi wiodącymi producentami tego rodzaju sprzętu, jak Cisco, HPE czy Juniper. Można więc spekulować, że AWS pracuje jednak nad prostymi przełącznikami przeznaczonymi dla indywidualnych użytkowników i w pewnym momencie wprowadzi je do swoje oferty. W każdym razie szefowie firmy Cisco mogą spać spokojnie. Ze strony AWS ich firmie nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Na razie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200