AWS pomaga uchodźcom przebranżowić się do IT

W ramach projektu IT Skills 4U AWS oferuje Ukraińcom bezpłatne szkolenia z IT i pomoc w znalezieniu pracy. Współorganizatorem jest Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Program odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy i projektu Diia.Digital Education oraz Sekretarza Stanu ds. Cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej RP Marleny Maląg.

Ukraińscy uczniowie z grupy AWS re/Start w Niemczech. Foto: AWS

Inicjatywa pod nazwą Skills 4U pomaga znaleźć pracę m.in. poprzez indywidualne wsparcie, targi pracy, udostępnianie zasobów i przesyłanie powiadomień dotyczących odpowiednich ofert pracy. Program obejmuje również kursy pisania CV, sesje przygotowujące do rozmowy kwalifikacyjnej oraz zajęcia z języka angielskiego i polskiego. Jako uzupełnienie szkolenia technicznego pomaga uczestnikom rozwijać umiejętności miękkie potrzebne na spotkaniach z pracodawcami i podczas rozmów kwalifikacyjnych. Szkolenia będą oferowane także w języku ukraińskim, a oprócz IT – z naciskiem na technologie chmurowe – znalazły się także kursy języka angielskiego. Polska jest jedynym krajem, w którym oprócz formy zdalnej, uchodźcy będą mogli wziąć udział w zajęciach stacjonarnych. Celem inicjatywy jest przekazanie umiejętności w zakresie chmury AWS oraz wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia. To oferta dla Ukraińców z całego świata.

Materiały i szkolenia zostały zaprojektowane tak, aby skorzystać z nich mogły zarówno osoby z niewielkim czy wręcz zerowym doświadczeniem w branży technologicznej, jak i doświadczeni specjaliści IT szukający dodatkowych certyfikatów i zaawansowanych kursów. Po krótkiej samoocenie umiejętności uczestnicy programu otrzymają spersonalizowane plany nauki z zalecanymi kursami szkoleniowymi.

Zobacz również:

  • Amazon Web Services uruchamia AWS European Sovereign Cloud

Podczas poświęconej programowi konferencji prasowej w Warszawie Wicepremier Ukrainy, minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow powiedział, „Na całym świecie Ukraińcy są postrzegani jako siła robocza bogata w wysokiej klasy specjalistów, z których wielu stworzyło niezwykle udane startupy (tzw. unicorn startups) lub wymyśliło niesamowite pomysły technologiczne. Widzimy duży potencjał w rozwoju branży IT w Ukrainie i robimy wszystko, aby zwiększyć liczbę specjalistów na rynku. Projekt IT Skills 4U, realizowany przez ZPP i AWS, pomoże przyciągnąć do sektora IT więcej nowych pracowników i rozwinąć kariery już doświadczonych specjalistów. Ukraińcy będą rozwijać umiejętności niezbędne do pracy z technologiami chmurowymi, które są obecnie wysoko cenione na rynku. Uważam, że przyszłość należy do usług w chmurze. Jesteśmy wdzięczni ZPP i AWS za wspieranie naszej wizji i przygotowanie Ukraińców do pracy w sektorze”.

Ukraina ma bardzo silny sektor IT, a przed wojną firmy z całego świata chętnie kupowały pracę i rozwiązania informatyczne tego kraju. Zniszczony dziś Charków jeszcze niespełna rok temu był smart city, a kraj miał aż 6 tzw. jednorożców (toczy się spór, czy Polska ma choć jedną taką firmę).

Za pomocą serwisu internetowego IT Skills 4U uczestnicy programu otrzymują:

• dostęp do specjalnie zaprojektowanych i przygotowanych kursów online, w szczególności o tematyce zaznajamiającej z technologiami chmurowymi;

• nagrania zajęć w języku angielskim i polskim;

• wsparcie mentorskie podczas szkolenia od instruktorów akredytowanych przez partnerów szkoleniowych AWS;

• vouchery na egzaminy certyfikacyjne AWS;

• moduły szkoleniowe z zakresu umiejętności miękkich;

• bezpłatne zajęcia z języka angielskiego i polskiego.

Dostępne szkolenia certyfikacyjne:

• AWS Academy – przygotowuje studentów do kariery w chmurze poprzez zaangażowanie szkół wyższych (Wyższa Szkoła Informatyki w Warszawie i Wyższa Szkoła Bankowa w Dąbrowie Górniczej). Dzięki temu Ukraińcy w Polsce mogą za darmo odbyć kurs AWS Academy Cloud Foundations bez konieczności zapisywania się na którąkolwiek z uczelni;

• AWS Educate – bezpłatny program do samodzielnej nauki online. Studenci tego kursu mogą uzyskać dostęp do AWS Educate Job Board i ubiegać się o odpowiednie miejsca pracy i staże w organizacjach na całym świecie.

• AWS GetIT to projekt mający na celu zachęcenie uczennic szkół średnich, głównie dziewcząt w wieku 13-14 lat, do poznania różnych ścieżek kariery w IT. Studenci otrzymują dostęp do różnych programów, które przygotowują ich do konkursu AWS GetIT, podczas którego uczestnicy opracują własną aplikację społeczną lub środowiskową. W tym roku ruszyły już pilotażowe programy GetIT w Polsce i Ukrainie w jednej ze szkół we Wrocławiu oraz na bezpłatnej internetowej platformie edukacyjnej dla ukraińskich uczniów Optima Distant Learning School.

• AWS Instructor-Led Training – szkolenia prowadzone przez partnerów szkoleniowych i instruktorów AWS, prowadzone w formacie stacjonarnym w Polsce oraz zdalnie dla Ukraińców przebywających poza granicami kraju. Kursy są dostosowane do indywidualnego tempa każdego ucznia i obejmują różne tryby nauki.

• AWS re/Start to pełnowymiarowy program szkoleniowy dla osób bez doświadczenia w branży IT, który przygotowuje specjalistów do kariery w technologiach chmurowych i pomaga im nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami (około 98% absolwentów programu znajduje pracę w nowym zawodzie). Grupy studyjne w ramach tego projektu działają już w Polsce i Niemczech.

Po ukończeniu poszczególnych modułów szkoleniowych uczestnicy otrzymują bezpłatny voucher na egzaminy certyfikacyjne AWS weryfikujące nabyte umiejętności.

Ostatnim krokiem jest znalezienie pracy u któregoś z ponad 20 partnerów programu bądź w samym AWS. IT.

Rekordowo szybko przygotowany program szkoleń oparto oczywiście na znanym już AWS Skill Builder, czyli dostępnej w 15 językach w ponad 200 krajach i terytoriach, umożliwiające uczącym się łatwy i szybki dostęp do ponad 500 bezpłatnych kursów na żądanie, od podstawowych po zaawansowane. AWS zamierza przeszkolić 29 mln ludzi z całego świata do 2025 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200