AWS kontra Azure – spór o to, która chmura jest lepsza, rozgorzał z nową siłą

Amazon Web Services opublikowało oświadczenie polemizujące z wynikami zlecanego przez Microsoft badania, według którego standardowe usługi świadczone przez chmurę Azure pracują zdecydowanie szybciej od usług AWS i są od nich tańsze.

Obie firmy toczą ze sobą walkę na tym polu od dłuższego czasu, starając się na różne sposoby przekonać firmy, że oferowane przez nie chmurowe usługi należą do najlepszych na całym rynku IT. Szczególną aktywność w tej przybierającej nieraz postać bardzo ostrej, żeby nie powiedzieć agresywnej polemiki, wykazuje w ostatnim czasie Microsoft, twierdząc iż w typowym scenariuszu przetwarzania danych jej chmurowe usługi pracują nawet pięć razy szybciej.

Wyniki kontestowanego przez AWS badania zostały wykonane w grudniu 2019 roku. Prowadzała je firma GigaOm, porównując ze sobą wydajność dwóch chmurowych baz danych SQL Server. Jak nietrudno się domyśleć, jedna została skonfigurowana w środowisku Azure, a druga w środowisku AWS EC2.

Zobacz również:

Badanie wykazało, że w tym scenariuszu platforma Azure była „do 3,4 razy szybsza i do 87% tańsza” od platformy AWS. Amazon Web Services ustosunkowało się do wyników tego badania pod koniec zeszłego tygodnia, twierdząc iż nie jest ono wiarygodne „ponieważ Microsoft i GigaOm użyli takich konfiguracji usługi AWS, które z założenia generują mniejszą wydajność, dlatego wyniki nie są miarodajne”.

Wątpliwości co do wiarygodności tego badania ma nie tylko AWS. Dyrektor generalny firmy Duckbill Group (specjalizującej się w wycenie usług uruchamianych w chmurach) napisał np. na Twitterze be ogródek, że zaprezentowane badanie jest „bezwartościowe ”, szczególnie wtedy gdy jest sponsorowane przez zainteresowaną jego wynikami firmę.

Dyskusja na temat kosztów usług chmurowych toczona między oboma firmami wybucha co jakiś czas ze zdwojoną energia. Wynika to z fakty, że konkurencja na tym rynku jest szczególnie ostra. Gartner podaje, że udział w tym rynku firmy AWS (47,8%) jest obecnie trzy razy większy od tego, jakim może się pochwalić Microsoft (15,5%).

Oliwy do ognia dolała ostatnio decyzja Pentagonu, którego przetarg wart 10 mld USD na świadczenie usług chmurowych wygrał Microsoft. Tym samym Microsoft zmniejszył dystans dzielący go od AWS, ale ten jest dalej niekwestionowanym liderem.


TOP 200