ATM zmienia właściciela

Ta transakcja zmieni w zasadniczy sposób obraz rynku centrów danych w Polsce. ATM (największy operator centrów danych w Polsce i jeden z największych w całej Europie Środkowo-Wschodniej) zmienia właściciela. Właściciele spółki ATM (MCI.EuroVentures i Mezzanine Management) zgodzili się sprzedać sto procent jej akcji międzynarodowej firmie inwestycyjnej Global Compute Infrastructure.

ATM

Global Compute Infrastructure to stosunkowo mała znany i nowy gracz w tym obszarze rynku IT, wspierany finansowo przez bank inwestycyjny Goldman Sachs. Wartość transakcji (która może zostać sfinalizowana jeszcze przed końcem tego roku) nie została podana do publicznej wiadomości, ale analitycy twierdzą, że może to być kwota rzędu 700 mln złotych.

Spółka ATM to prawdziwy potentat o czym świadczy fakt, że jej warszawskie centrum danych ma powierzchnię 20 tys. metrów kwadratowych (z czego 8 tys. metrów kwadratowych zajmuje serwerownia), a należąca d niej sieć światłowodowa ma długość 4,5 tys. kilometrów.

Zobacz również:

Jeśli chodzi o kondycję finansowa spółki, to w 2019 roku wypracowała ona 149 mln zł przychodu, a zysk operacyjny zamknął się kwotą 25,6 mln zł.

Scott Peterson (dyrektor generalny Global Compute) tak wyjaśnia w opublikowanym z tej okazji komunikacie zgodę zarządu na przejęcie ATM, „Początkowo przyciągnęła nas możliwość przejęcia wiodącej firmy zajmującej się centrami danych na szybko rozwijającym się rynku w Polsce, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że światowej klasy zespół zarządzający kierowany przez Piotra Sieluka i Daniela Szczęśniewskiego będzie w stanie zrealizować nasze ambitne plany ekspansji w regionie”.

Transakcja może zostać sfinalizowana dopiero wtedy, gdy zgodę na nią wydadzą uprawnione do tego podmioty, z których najważniejszym jest urząd antymonopolowy, co może potrwać kilka miesięcy.


TOP 200