ATM w drodze na giełdę

"Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 15 września br. nastąpi przydział akcji i zamknięcie oferty publicznej" mówił podczas dzisiejszej prezentacji prospektu emisyjnego Tadeusz Czichon, wiceprezes zarządu i jeden z głównych akcjonariuszy ATM SA. Łącznie do sprzedaży trafi 1 117 tys. akcji, z czego ponad 817 tys. to akcje należące do Polish Pre-IPO Fund, a 300 tys. to nowa emisja. Dodatkowo 130 tys akcji zostanie zaoferowanych w ramach programu motywacyjnego dla zarządu i kluczowych pracowników spółki.

Wpływy z emisji - szacowane przez zarząd na 5,4 do 9 mln zł - przeznaczone zostaną na inwestycje, przede wszystkim w rozwój infrastruktury sieciowej. W związku z tym, że do końca 2005 roku spółka zamierza przeznaczyć na ten cel aż 20 mln zł, będzie on także finansowany kredytami. Dotychczas w rozwój sieci telekomunikacyjnej Atman spółka zainwestowała 27,5 mln zł. Nieco mniej (23,3 mln zł) pochłonęła budowa centrum telekomunikacyjnego, które umożliwia monitorowanie i zarządzanie infrastrukturą.

Spółka czerpiąca jeszcze przed trzema laty niemalże 100% przychodów z działalności integracyjnej, powoli przekształca się w operatora telekomunikacyjnego. Już teraz prawie połowa przychodów pochodzi ze sprzedaży usług telekomunikacyjnych, w szczególności szybkiego dostepu do Internetu, szerokopasmowej transmisji danych i outsourcingu telekomunikacyjnego. "Chcemy by przychody z telekomunikacji stanowiłu 70% przychodów" - mówi Roman Szwed, prezes ATM.

Zobacz również:

  • Jak zidentyfikować najsłabsze ogniwo komputera służbowego?

Za trzy lata przychody z umów telekomunikacyjnych o charakterze stałym mają pokrywać w całości koszty stałe spółki. Firma nie zamierza jednak wygasić działalności integracyjnej. Ma ona stanowić o jej przewadze konkurencyjnej na rynku telekomunikacyjnym.

Cztery lata temu ATM przechodził trudny okres. W 2001 roku odnotował stratę netto w wysokości 11,8 mln zł. W 2002 i 2003 roku firma wypracowała już zysk (odpowiednio 1,4 i 1,9 mln zł). Spadła jednak wartość sprzedaży. Z 91 mln w 2001 do 72,8 mln zł. Według prognoz zarządu w tym roku przechody mają siegnąć 94 mln, a za rok - 108 mln zł. Natomiast zysk odpowiednio 5,1 i 8 mln zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200