ATM kupi zagranicznego operatora

ATM miał zamiar kupić jednego z krajowych operatorów telekomunikacyjnych za pieniądze z przyszłej emisji akcji. Według nieoficjalnych informacji miał to być Crowley Data Poland. Jednak transakcja nie doszła do skutku.

ATM miał zamiar kupić jednego z krajowych operatorów telekomunikacyjnych za pieniądze z przyszłej emisji akcji. Według nieoficjalnych informacji miał to być Crowley Data Poland. Jednak transakcja nie doszła do skutku.

Obecnie środki pozyskane z giełdy firma przeznaczy m.in. na objęcie mniejszościowych udziałów w zagranicznej firmie telekomunikacyjnej. Wartość transakcji sięgnie ok. 15 mln euro. Strony podpisały list intencyjny, finalizacja nastąpi do końca kwietnia br. ATM nie ujawnia nazwy tej spółki. Jej przychody w 2006 r. sięgały 10 mln euro, w tym roku mają wynieść 20 mln euro. Dzięki objęciu udziałów ATM zyska dostęp do klientów operatora w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i pomoże mu w wejściu na rynek polski. W przyszłości ATM planuje przejąć kontrolę nad spółką.

190 mln zł

Zamierza pozyskać ATM z emisji pierwszej transzy akcji w ramach tzw. kapitału docelowego.

Kupno spółki telekomunikacyjnej w kraju miało zapewnić ATM dostęp do radiowej infrastruktury dostępowej do obsługi firm z segmentu MŚP. Obecnie 90% przychodów warszawskiej spółki pochodzi ze sprzedaży do dużych klientów. W obliczu niezrealizowania transakcji zarząd ATM postanowił przeznaczyć ok. 40 mln zł z emisji na budowę własnej sieci bezprzewodowej. Roman Szwed, prezes ATM podkreśla rosnące znaczenie segmentu MSP w gospodarce oraz jego perspektywy na pozyskanie funduszy unijnych na rozwój.

Pozostałe środki z planowanej na kwiecień br. emisji ATM przeznaczy na spłatę kredytu na zakup KLK (6, 7 mln zł), rozbudowę infrastruktury światłowodowej (ok. 55 mln zł) oraz dalsze inwestycje w platformy mPay, Cineman, POS TV (ok. 30 mln zł). Elementem poszukiwania przychodów z nowych segmentów jest także przejęcie spółki (3 mln zł z emisji), producenta systemu BeSTi@- do zarządzania budżetami jednostek samorządu terytorialnego. W ten sposób ATM zamierza zwiększyć przychody z rynku publicznego (obecnie ok. 8% ), również konstruując pakiet rozwiązań z wykorzystaniem własnych rozwiązań i spółek z grupy. Sputnik i KLK wygrały w połowie lutego przetarg na budowę sieci WAN dla gminy Aleksandrów Łódzki.

Nowym pomysłem ATM jest także wejście na rynek usług medycznych. Spółka powołała nową jednostkę biznesową - ATMED, która ma koordynować m.in. budowę Systemu Archiwum Telemedycznego, dofinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz partycypować w projekcie CTM-HeartNet.


TOP 200