AT&T po wygraniu przetargu na linie światłowodowe

Jak już informowaliśmy, Telekomunikacja Polska S.A. podpisała w marcu br. kontrakt z firmą AT&T Network Systems International na dostawę, montaż i uruchomienie w międzymiastowej sieci telefonicznej cyfrowych linii światłowodowych.

Jak już informowaliśmy, Telekomunikacja Polska S.A. podpisała w marcu br. kontrakt z firmą AT&T Network Systems International na dostawę, montaż i uruchomienie w międzymiastowej sieci telefonicznej cyfrowych linii światłowodowych. Ze strony TP SA kontrakt podpisali Jerzy Stopczyk - prezes spółki i Stanisław Skierniewski - dyrektor, członek jej zarządu. Ze strony AT&T Auke F. Gerbens - wiceprezydent do spraw marketingu i sprzedaży i John J. de Waal - dyrektor systemów kablowych sieci. W uroczystości podpisania kontraktu uczestniczył Minister Łączności Marek Rusin.

Umowa opiewa na blisko 26 mln dolarów z czego około 75% sumy ma trafić do polskich dostawców. AT&T została wybrana na wykonawcę międzymiastowej sieci światłowodowej w drodze międzynarodowego przetargu zorganizowanego jeszcze w 1991 roku przez Dyrekcję Generalną PPTT. Do przetargu zgłosiło się osiem firm z Europy, Ameryki a nawet Azji.

Jest to trzeci z kolei kontrakt zawarty w ramach przyznanego Polsce kredytu na rozwój telekomunikacji. Bank ?wiatowy i Europejski Bank Inwestycyjny pożyczyły nam na ten cel 210 mln USD. Z tych środków część wydatkowana zostanie na budowę 12 cyfrowych central międzymiastowych (umowę podpisano w styczniu br. z firmą SIEMENS) i szesnastu relacji cyfrowych linii radiowych - kontrakt zawarto w lutym br. z firmą MITSUI, reprezentującą NEC CORPORATION.

Obecny z AT&T Network Systems International stanowi niezbędne uzupełnienie podjętych inwestycji telekomunikacyjnych, które mają zapewnić Polsce nowoczesny system łączności cyfrowej. 1400 km sieci światłowodowej połączy Warszawę, Łódź, Sieradz, Wrocław i Zgorzelec, Warszawę i Olsztyn oraz Sieradz, Poznań i Bydgoszcz. Realizację przedsięwzięcia przewidziano na dwa lata. ?wiatłowody do tej inwestycji AT&T zakupi w lubelskim Ośrodku Techniki Optotelekomunikacyjnej.

Podpisany kontrakt daje AT&T kolejną szansę wprowadzenia do Polski najnowszej technologii i know-how. Przypomnijmy, że koncern ten zainstalował już w Warszawie centralę międzynarodową EMNA i centralę KOMERTEL, a w Szczecinie pracuje jego najnowocześniejsza centrala cyfrowa 5ESS. Podobne urządzenia trafią wkrótce do Płocka, Włocławka i Siedlec. AT&T to również cyfrowa radiolinia łącząca Warszawę ze stacją satelitarną w Psarach koło Kielc i dalej z Katowicami.

Bezpośrednio po podpisaniu kontraktu przedstawiciele AT&T spotkali się z dziennikarzami w siedzibie polskiego biura AT&T w Warszawie przy ulicy Senatorskiej.

- Zasadą naszego działania - powiedział Marcelis Loosen - dyrektor generalny tego biura - jest zapewnienie rozwiązań kompletnych i "pod klucz" co oznacza nie tylko same dostawy i instalację, ale rownież finansowanie wszystkich projektów. Także przekazanie wszystkich doświadczeń łącznie z metodami zarządzania inwestycjami i wynikającymi z nich rozwiązaniami telekomunikacyjnymi.

Dziennikarzy interesowały perspektywy współpracy AT&T z bydgoską TELFĄ.

- W 1989 roku rozpoczęliśmy rozmowy z tym zakładem - wyjaśnił wiceprezydent AT&NSI Auke F. Gerbens. W czerwcu ubiegłego roku wystąpiliśmy do ministra prywatyzacji w sprawie przejęcia tego zakładu. Do tej pory czekamy na zaproszenie do kontynuacji rozmów. TELFA przechodzi teraz bardzo ciężki okres. Jej eksport do Rosji spadł do zera. Moglibyśmy jej pomóc rozpoczynając tam produkcję. Dałoby to Polsce korzyści gospodarcze.

W sprawie podpisanego kontraktu dodał:

- Znaczna część pieniędzy, o których mowa w umowie trafi do polskich dostawców. To ilustruje nasze podejście do inwestycji w tym kraju. W przeciwieństwie do innych firm, które traktują ten rynek jako teren eksportowy, my chcemy w Polsce produkować, chcemy przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki.

- Zamierzamy rozwijać działalność w Polsce - powiedział Marcelis Loosen. Mamy w planach otwarcie polskiego laboratorium badawczego. Spędziłem tu pół roku i z maich doświadczeń wynika, że polscy naukowcy są sprawni i dobrze pracują. Są możliwości wykorzystania ich umiejętności. Polscy naukowcy pracują też w Bell Laboratories. Również w Chicago, gdzie jest duże skupisko polonii amerykańskiej, mieści się jedna z największych wytwórni central telefonicznych.

Korzyści mogą być tu obustronne - dodał. AT&T może przekazać technologię, wiedzę, doświadczenia. Jednocześnie może też wykorzystać możliwości jakie tkwią w mózgach polskich naukowców. Zatrudniamy już wielu polskich inżynierów, którzy byli szkoleni w Holandii. Ich przygotowanie fachowe jest bardzo wysokie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200