AS/400 w nowej roli

Serwery klasy średniej IBM będą promowane jako platforma do transakcji internetowych.

Serwery klasy średniej IBM będą promowane jako platforma do transakcji internetowych.

W połowie sierpnia br. IBM zaprezentował nową linię serwerów klasy średniej AS/400e. Według niektórych amerykańskich komentatorów, zmiany dokonane przez producenta są największymi w historii AS/400. Z pewnością dotyczy to również nakładów marketingowych, na które IBM przeznaczył, według nieoficjalnych źródeł, ok. 100 mln USD. Dla użytkowników ma to być sygnał, że Big Blue zamierza rozwijać serwery klasy "midrange" w dłuższej perspektywie czasowej.

W pierwszym półroczu br. na całym świecie sprzedaż serwerów klasy średniej była niższa niż oczekiwano. W tym czasie maszyny RS/6000 napotkały ostrą konkurencję ze strony Hewlett-Packarda i Sun Microsystems. Spadek sprzedaży komputerów AS/400 tłumaczony jest przez analityków przede wszystkim rosnącą popularnością serwerów z procesorami Intela, pracujących pod kontrolą Windows NT. Wprowadzone zmiany w AS/400e mają przywrócić popularność tego serwera.

Gotowy do handlu

AS/400 będą wyposażone w od jednego do dwunastu 64-bitowych procesorów PowerPC AS A35 RISC o częstotliwości 180 i 250 MHz. Od roku 1999 procesor Apache Power PC, wykorzystywany w tych maszynach, będzie taktowany zegarem 500 MHz. Z serwerów serii "e" można zbudować klaster, składający się z 32 procesorów. Według przedstawicieli IBM, wydajność procesora została zwiększona ponad czterokrotnie w porównaniu do wcześniejszych modeli AS/400. Skalowalność AS/400e ma przyciągnąć zainteresowanie średniej wielkości przedsiębiorstw, jak i małych firm oraz poszczególnych departamentów. Do 20 GB zwiększono pamięć operacyjną, a maksymalna pojemność dysków wynosi obecni 996 GB.

Podczas prezentacji główny nacisk położono na przystosowanie serwerów do pracy w środowisku internetowym, a przede wszystkim podkreślano jego właściwości jako bezpiecznej platformy do przeprowadzania transakcji handlowych przez sieć. AS/400e mają wbudowane na oddzielnej karcie procesorowej oprogramowanie zabezpieczające typu firewall. System operacyjny został natomiast wzbogacony o funkcje, umożliwiające kontrolę dostępu zarówno z zewnątrz dla użytkowników Internetu, którzy próbowaliby dostać się do firmowych zasobów, jak również dla pracowników usiłujących wyjść poza korporacyjną sieć.

As bliżej NT i Javy

Wraz z serwerami dostępna będzie unowocześniona wersja systemu operacyjnego OS/400. Bill Zetler, dyrektor działu IBM zajmującego się serwerami AS/400, zapewnia, że teraz system operacyjny lepiej przystosowano do współpracy z bazą danych DB/2, dzięki czemu będzie ona uzyskiwała lepszą wydajność, oraz usprawniono własne narzędzia do zarządzania klientami Windows 95 i siecią Windows NT. Według przedstawicieli IBM, w AS/400e poprawiono dostępność i odtwarzanie systemu po awarii.

Na przełom roku IBM zapowiada kolejne rozszerzenia do rodziny serwerów oznaczonych symbolem "e". AS/400 będzie miał wbudowaną własną implementację języka Java (wirtualną maszynę) oraz na płycie Integrated PC Server (wyposażonej w intelowski procesor) również własną obsługę Windows NT i serwera pracy grupowej Lotus Domino.


TOP 200