AS/400 w cenie Intela

IBM wprowadza nowe modele AS/400, które mają konkurować cenowo z serwerami intelowskimi.

IBM wprowadza nowe modele AS/400, które mają konkurować cenowo z serwerami intelowskimi.

Serwery IBM z rodziny AS/400 model 170 i nowa wersja systemu operacyjnego OS/400 z rozszerzeniami klastrowymi mają pojawić się w sprzedaży pod koniec lutego br. Nowe serwery mają konkurować z maszynami Compaq ProLiant 800, opartymi na procesorach Intela i systemie Windows NT Server. Cena najtańszego AS/400 ma wynosić ok. 7700 USD. Dotychczas najtańszy AS/400 można było kupić za ok. 10 000 USD.

IBM spodziewa się, że połączenie niskiej ceny ze znaną już z poprzednich modeli AS/400 możliwością instalacji dodatkowej karty rozszerzającej, pozwalającej uruchamiać aplikacje Windows NT, znacznie przyczyni się do popularyzacji nowych serwerów. Karta NetFinity Server for AS/400, pozwalająca na uruchamianie Windows NT oraz przeznaczonych do tego systemu aplikacji, będzie wyposażona w procesor Pentium II 333 MHz i pamięć do 1 GB.

Podstawową różnicą między dostępnymi już na rynku produktami z rodziny AS/400e 170 a nowymi serwerami ma być możliwość pracy w trybie dwuprocesorowym. Dotychczas użytkownicy mogli wybrać jeden z pięciu dostępnych modeli serwerów jednoprocesorowych. Wszystkie nowe modele będą wyposażone w procesor NorthStar. Na razie firma nie ujawniła jednak, z jakimi częstotliwościami ma on pracować.

IBM zapowiedział równocześnie konsolidację systemów i serwerów linii AS/400 w jedną rodzinę 7XX, która ma być podzielona na trzy grupy. Na poziomie wyjściowym znalazła się linia 720, składająca się z modeli jedno-, dwu- i czteroprocesorowych. Linia 730 będzie obsługiwać maksymalnie 8, natomiast linia 740 - 8-12 procesorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200