ARM zamraża kontakty biznesowe z Huawei

Jak donosi BBC, ARM (brytyjska firma projektująca układy scalone instalowane w serwerach oraz urządzeniach mobilnych) zaleciła swoim pracownikom, aby ograniczyli swoje biznesowe kontakty z chińskim producentem smartfonów Huawei.

Kierownictwo firmy sporządziło wewnętrzny dokument w którym instruuje pracowników, aby wstrzymali prace nad wszystkimi realizowanymi w danym momencie kontraktami zawartymi z firmą Huawei oraz aby nie próbowali inicjować jakichkolwiek nowych projektów, w ramach których musieliby z tą firmą współpracować.

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że firma ARM zdecydowała się na taki krok pod wpływem nacisków wywieranych ostatnio na producentów rozwiązań IT przez rząd USA, który oskarża Huawei o szpiegostwo.

Zobacz również:

  • Nowa infrastruktura – nowe możliwości
  • Kolejna fala komputerów z ARM pojawi się pod koniec 2024 roku
  • Znamy nazwę pierwszego narzędzia anty-ransomware, które uzyskało certyfikat Tolly Group

Biorąc pod uwagę fakt, że technologie opracowywane przez firmę ARM znajdują zastosowanie w większości produkowanych obecnie na świecie smartfonów, decyzja taka może się okazać tak dużym ciosem dla Huawei, po którym może się już nie podnieść. Może to więc być przysłowiowy nokaut, jakiego na rynku IT dawno nie było.

Firma ARM ma swoją centralę w Cambridge i do czasu przejęcia jej przez japoński fundusz inwestycyjny - co miało miejsce w 2016 roku – była jedną z największych angielskich korporacji technologicznych, która zatrudniała 6 tys. osób.

W wydanym wczoraj przez ARM oświadczeniu można przeczytać: „Nasza korporacja wprowadza w życie zalecenia sformułowane przez rząd USA, dotyczące ograniczenia kontaktów biznesowych z chińską firmą Huawei. Informujemy też, że prowadzimy obecnie rozmowy z szeregiem agencji rządowych USA, tak aby wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom”.

Jednocześnie poproszony o skomentowanie całej tej sprawy i dokładniejsze wyjaśnienie, jaki obecnie status mają kontrakty zawarte w ostatnim czasie między oboma firmami, rzecznik ARM uchylił się od odpowiedzi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200