ARM przejęty przez SoftBank

Japońska firma SoftBank zapłaci za ARM Holdings 32 miliardy USD przejmując kontrolę na rozwojem najpopularniejszej architektury procesorów dla smartfonów i urządzeń mobilnych.

SoftBank zdecydował się zapłacić za ARM, firmę projektującą popularne na rynku procesory o architekturze ARM, aż 32 miliardów USD. SoftBank liczy, że wydatek ten szybko się zwróci w związku z przewidywanym wzrostem popytu na układy przeznaczone nie tylko dla smartfonów i innych komputerów mobilnych, ale przede wszystkim dla rosnącego rynku urządzeń IoT (internet rzeczy).

Aktualnie przejęcie ma aspekt wyłącznie finansowy, bo przedstawiciele SoftBank zapowiedzieli, że główna siedziba ARM pozostanie w Cambridge, nie zmieni się dotychczasowa organizacja i model biznesowy ARM, nie są też planowane żadne zmiany w kierownictwie firmy lub zmiana marki.

Zobacz również:

  • Zabezpieczenia w pamięciach Arm nie działają. Specjaliści obchodzą je w 95% przypadków
  • SoftBank chce kupić kolejną brytyjską firmę projektującą układy scalone

Jednocześnie SoftBank zapowiada, że w głównym, brytyjskim centrum ARM nastąpi podwojenie liczby pracowników ciągu najbliższych pięciu lat. Wzrost zatrudnienia jest planowany również w innych oddziałach firmy znajdujących się poza Wielką Brytanią. ARM zatrudnia obecnie ok. 4000 osób.

Japoński SoftBank systematycznie inwestuje w przejęcia firm technologicznych i mediowych. Ostatnio kupił m.in. indyjską firmę Snapdeal, chińską Didi Chuxing, a w 2013 roku - Sprint Nextel.

W efekcie przejęcia ARM, SoftBank stanie się liczącym dostawcą rozwiązań dla największych na rynku IT producentów sprzętu. Choć firma nie zapowiada żadnych zmian w dotychczasowej organizacji i polityce ARM, ale niewątpliwie będzie miała długofalowy wpływ na kierunki rozwoju biznesu i technologii opracowywanych przez ARM.

“ARM doskonale wpisuje się w strategię grupy SoftBank, która inwestuje w technologie związane z internetem rzeczy” powiedział Masayoshi Son, prezes SoftBank.

Podobne kierunki rozwoju wspierało ostatnio kierownictwo ARM widząc przyszłość w rozwiązaniach technicznych przeznaczonych dla robotów, samochodów podłączonych do internetu i “inteligentnych” miast. Ostatnio, w maju 2016 roku ARM przejął Apical, dostawcę systemów wizualizacji przeznaczonych dla nowej generacji komputerów wbudowanych, które mają umożliwiać inteligentne zbieranie informacji z otaczającego środowiska i uruchamianie odpowiednich działań. Technologie opracowane przez Apical mają uzupełniać i rozszerzać możliwości systemów do przetwarzania grafiki, wideo i obrazowania takich jak procesor ARM Mali.

“ARM ma długoterminowe kontrakty z dużymi firmami i dlatego trudno oczekiwać jakichś szybkich zmian. SoftBank będzie miał wpływ dopiero na kształt nowej generacji architektury procesorów dopasowując kierunki ich rozwoju do własnej wizji. Jednocześnie trzeba przyznać, że SoftBank ma większe możliwości inwestowania dużych środków finansowych w rozwój nowych technologii niż ARM. A będzie to miało wpływ na biznes takich gigantów na rynku IT, jak Apple, Qualcomm lub Samsung. Dlatego dziwię się, że nikt wcześniej nie zainteresował się poważnie możliwością przejęcia firmy ARM” komentuje Patrick Moorhead, prezes i główny analityk w firmie Moor Insights & Strategies.

Architektura procesorów opracowana przez firmę ARM zdominowała rynek układów wykorzystywanych w smartfonach, tabletach i innych urządzeniach mobilnych mimo konkurencji ze strony takich potentatów, jak Intel.

To niewątpliwie zachęciło ARM do prób ekspansji na inne segmenty rynku: układów serwerowych, a obecnie również systemów HPC opanowanych głównie przez procesory x86 Intela (i AMD) oraz IBM Power.

ARM już kilka lat temu zaczął opracowywać architekturę układów, które mogłyby znaleźć zastosowanie właśnie w serwerach. Należy tu zaznaczyć, że serwery z układami ARM pojawiły się na rynku już dawno, ale były to modele przeznaczone do specjalistycznych zastosowań, które nie miały szansy na masową popularyzację, bo były to układy 32-bitowe.

W ostatnich latach inżynierowie ARM opracowali nowe konstrukcje procesorów 64-bitowych przystosowanych do instalacji w serwerach, m.in. przeznaczonych do obsługi aplikacji chmurowych. Na razie trudno jeszcze przewidzieć czy układy te odniosą sukces, ale walka o udziały rynkowe będzie trudna, bo decyzje o zmianie serwerowej architektury i aplikacji z platformy x86 na ARM na pewno nie będą łatwe.

Ostatnio ARM poszedł jeszcze dalej i zamierza zaprojektować układy, które mogłyby zostać wykorzystane w komputerach HPC (High Performance Computing) przeznaczonych do wykonywania szczególnie skomplikowanych zadań, jak modelowanie pogody, analizy ekonomiczne, zaawansowane symulacje lub obliczenia naukowe. Szczegóły dotyczące tych planów mają zostać przedstawione w sierpniu 2016 roku podczas konferencji Hot Chips. Wiadomo, że prezentacja ARM będzie miała tytuł “ARMv8-A Next Generation Vector Architecture for HPC” (ARMv8 - nowej generacji wektorowa architektura dla komputerów HPC). Architektura ARMv8 będzie zapewne podobna do wykorzystywanej przez Intel Xeon Phi, które integrują procesory Atom x86 z układami wektorowymi.

Dla ARM są to nowe segmenty rynku na którym chce konkurować z dominującą architekturą x86 oraz IBM Power. Na razie, pierwsze próby wprowadzenia serwerów wykorzystujących platformę ARM nie odnoszą dużych sukcesów. Układy oparte na architekturze ARM były początkowo projektowane pod kątem zastosowań w urządzeniach mobilnych i, głównie ze względu na ich energooszczędność, dobrze się sprawdziły zyskując masowe zastosowania. Ale w przypadku serwerów, a zwłaszcza systemów HPC, wydajność przetwarzania danych jest najważniejsza, a energooszczędność znajduje się na drugim planie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200